درمان‌گرا شدن بحث ترک اعتیاد نیازمند فرهنگ‌سازی است

    •••••  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۵ — ۰۱:۲۷ کد مطلب : 100177/a   

معاون دادستان زنجان گفت: درمان‌گرا شدن بحث ترک اعتیاد، نیازمند فرهنگ‌سازی است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، محمدرضا احمدی  اظهار کرد: کمیته حقوقی و قضایی، دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اقدامات متعددی را طی سال انجام می‌دهد.


وی با اشاره به اینکه در بخش نخست از ظرفیت شورا در راستای برطرف کردن نواقص قانونی استفاده می‌شود، گفت: در همین راستا بخشی از نواقص را یادداشت و به تهران ارسال کرده‌ایم.


معاون دادستان زنجان با بیان اینکه جریمه‌های تعیین شده برای حمل مواد مخدر بازدارندگی لازم را ندارد، اضافه کرد: عدم اجرای قاطع قوانین در بخش نیز از دیگر مشکلات موجود در این زمینه است که منجر به بروز مشکلاتی شده است.


احمدی با بیان اینکه باید در این راستا لازم است که مجازات‌های نقدی اصلاح شود، گفت: باید هر سال با تغییر شاخص‌ها جزای نقدی نیز افزایش پیدا کند در صورتی که اینگونه نیست.

وی در ادامه به ساز و کار ترک اعتیاد معتادان نیز اشاره کرد و گفت: قبلا نگاه به معتادان مجازات محور بود ولی پس از سال 89 نگاه درمان گرایانه شد.


معاون دادستان زنجان با بیان اینکه درمان‌گرا شدن بحث ترک اعتیاد نیازمند فرهنگ‌سازی است، تبیین کرد: در این راستا باید در بین خانواد‌ها فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد.


وی با بیان اینکه در برخی از موارد خانواده‌ها داشتن فرزند دزد را به داشتن فرزند معتاد ترجیح می‌دهند، گفت: باید نوع نگرش در این زمینه اصلاح شده و نگاه به معتاد، همچون یک بیمار باشد.

معاون دادستان زنجان با بیان اینکه هم اکنون نگاه به معتادان کاملا درمان‌نگر است، تصریح کرد: ولی خانواده‌ها این را نمی‌پذیرند و متاسفانه کمکی نمی‌کنند، تا جایی که حتی خانواده‌هایی که توانایی مالی نیز دارند، در این زمینه هیچ همکاری ندارند.


وی تصریح کرد: خانواده باید بداند معتاد مریض است و به او کمک کند و این امر فرهنگ سازی شود.


فارس نوشت : احمدی در ادامه به بحث جمع‌آوری بانک اطلاعاتی معتادان و گردآوری اطلاعات در این زمینه تأکید کرد و گفت: این امر به موضوع مبارزه بهتر کمک خواهد کرد.