مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در پنجم مهر

    •••••  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۹ کد مطلب : 100221/a   

 

امروز دوشنبه پنجم مهر 1395 هجری خورشیدی، بیست وچهارم ذی الحجه 1436 هجری قمری و بیست و ششم سپتامبر 2016 میلادی است. 35 سال پیش در چنین روزی، رزمندگان اسلام عملیات ثامن الائمه را با رمز «نصر من الله و فتح قریب» و با هدف شکست حصر آبادان آغاز کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت:  مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:


5 مهر 1392
در حاشیه شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برای نخستین بار «محمدجواد ظریف» و «جان کری» وزیران امور خارجه ایران و آمریکا به مدت نیم ساعت با یکدیگر به گفت و گو پرداختند. این نشست، نخستین دور از گفت وگوهای هسته ای میان ایران و اعضای گروه 1+5 (شامل روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان) را پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در ایران رقم زد.

5 مهر 1363
آیت‏الله سید عبدالله شیرازی مرجع و فقیه بلندمرتبه حوزه علمیه مشهد در 92 سالگی رخ در نقاب خاک کشید. از وی اثرهای ارزنده ای همچون عمدة الوسایل، الامامة و الشیعه و ذخیرة الصّالحین به یادگار مانده است.

5 مهر 1360
عملیات ثامن الائمه با رمز «نصر من الله و فتح قریب» در جبهه جنوب و شمال آبادان در شرق رود کارون به وسیله ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد. این عملیات پس از دو روز با پیروزی رزمندگان اسلام و شکست حصر آبادان به پایان رسید.

5 مهر 1359
عملیات محدود ریجاب کرمانشاه به وسیله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه سرپل ذهاب اجرا شد. در این عملیات نخست رزمندگان، شمال پاتاق تا ریجاب را پاکسازی و امنیت را در شهرهای دالاهو، چناره و گاره برقرار کردند.

5 مهر 1359
محمد علی رجایی نخست وزیر در گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد: اگر شخصیت هایی از کشورهای خارجی علاقه مند به دیدن آثار جنایت های ناشی از جنگ تحمیلی دولت بعث عراق به ایران بیایند از طرف ما مانعی ندارد ولی ما هیاتی را به عنوان حسن نیت نمی پذیریم.

5 مهر 1359
رونالد ریگان کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری خواه به سکوت خود درباره بروز جنگ میان ایران و عراق پایان داد و جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا را متهم به حضور در این جنگ کرد.

5 مهر 1359
ستاد مشترک ارتش در اطلاعیه شماره 60 خود انهدام تاسیسات نفتی و صنعتی البکر، عام الفیل و کرکوک در آخرین حمله ی جنگنده های ایران به عراق را اعلام کرد.

5 مهر 1357
موج اعتصاب ها و تظاهرات علیه محمدرضا پهلوی در شهرهای مختلف کشور، ابعاد گسترده تری یافت.

5 مهر 1351
دفتر برنامه ریزی آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بخشنامه ای را برای تعیین شرایط ثبت نام دانش آموزان دوره متوسطه صادر کرد. در این بخشنامه، با اشاره به برگزار نشدن کلاس اول نظام قدیم آموزشی، شرایط سنی برای ثبت نام دانش آموزان درج شده است.

5 مهر 1345
پنجاه و پنجمین اجلاسیه کنفرانس بین المجالس در تهران آغاز به کار کرد. در این کنفرانس 460 تن از نمایندگان 63 کشور جهان شرکت کردند، این کنفرانس سیاست جهانی اعمال زور را محکوم کرد.

5 مهر 1333
علی امینی نخست وزیر وقت ایران لایحه قرارداد کنسرسیوم را برای تصویب، به مجلس شورای ملی ارایه کرد. پنج شرکت بزرگ آمریکایی و 9 شرکت مستقل طرف این قرارداد بودند و محل قرارداد جزایر خلیج فارس، تعیین شد و مدت آن نیز در اختیار کنسرسیوم بود. برپایه این پیمان در صورت درخواست تمدید از طرف شرکت های یادشده، دولت ایران مجبور به پذیرش این خواسته بود.

5 مهر 1316
موسسه انحصار دخانیات و کارخانه توتون و سیگار به عنوان نخستین نهادی که در این زمینه فعالیت می کرد در زمینی به مساحت 10 هکتار در جاده قزوین گشایش یافت.

5 مهر 1303
شارژدافر کاردار سفارت شوروی در تهران با رضاخان دیدار و گفت و گو کرد.

5 مهر 1300
تعدادی از مسوولان کشور از جمله ظهیر الاسلام، ضیاء السلطان، میرزا احمدخان و عون السطنه به اتهام سوء قصد به رضاخان و قوام السلطنه دستگیر شدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 4)