انهدام کشتی جنگی امارات در آب های دریای سرخ

    •••••  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۷ کد مطلب : 101065/a   

منابع نظامی یمن از حملۀ موشکی به یک کشتی جنگی امارات در آب‌های دریای سرخ در جنوب این کشور خبر داده‌اند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پرس تی وی، در این حمله یک فروند کشتی جنگی «سوئیفت» امارات در دریای سرخ در سواحل تعز در جنوب یمن هدف قرار گرفته است.کشتی جنگی سوئیفت که از سرعت بالایی برخوردار است فعالیتهای گوناگونی از جمله نقل و انتقال نیروها و تجهیزات نظامی را انجام می‌دهد.از این کشتی ساختِ امریکا همچنین برای مین یابی و هدایت عملیات جنگی استفاده می‌شود.


پیش از این در مهرماه 1394 نیز یگان موشکی و توپخانه‌ای ارتش و نیروهای مردمی یمن در پاسخ به تجاوزات ائتلاف نظامی سعودی به این کشور، یک فروند ناو جنگی امارات متحده عربی را در آب‌های باب المندب منهدم کردند. در این حمله ناو امارات در تنگۀ باب المندب در جنوب دریای سرخ غرق شد و دیگر ناوهای ائتلاف سعودی به سرعت منطقه را ترک کردند.امارات در قالب ائتلاف نظامی تحت هدایت عربستان سعودی، به نیروهای متجاوز و مزدور در جنگ یمن کمک می‌کند.


این کشور 26 خرداد 1395 بعد از 15 ماه مداخلۀ نظامی در یمن و تلفات بی‌سابقه در تاریخ این کشور، اعلام کرد: « جنگ برای امارات عملاً در یمن تمام شده است.» «انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور وزارت خارجه امارات، ضمن اعلام این مطلب افزود، امارات از این پس اقدامات سياسي را رصد خواهد کرد و مزدوران را در مناطق آزادشده تقویت خواهد کرد. اما دو روز بعد در تاریخ 28 خرداد 95، وی سخنان خود را پس گرفت و اعلام کرد امارات همچنان در جنگ یمن مشارکت دارد.


امارات تلفات سنگين و بي‌سابقه‌ای را در جنگ یمن متحمل شده‌است. بر اساس اعلام برخی منابع يمنی، حدود 80 نظامی اماراتی از آغاز تجاوز نظامی ائتلاف تحت امر عربستان به یمن کشته شده‌اند. عربستان سعودی از ششم فروردین 1394 با هدف بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن، و تضعیف جنبش مردمی انصارالله، حملات نظامی خود را به این کشور فقیر عربی آغاز کرده است. بر اساس گزارش‌های منتشرشده در این حملات حدود 10 هزار یمنی کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند.