ایران در زمره ۱۰ کشور پذیرای بیشترین تعداد پناهندگان

    •••••  پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۳ کد مطلب : 101900/a   

بر اساس آماری که سازمان عفو بین‌الملل منتشر کرده ایران در جایگاه پنجم ۱۰ کشور نخست پذیرای بیشترین تعداد پناهندگان و آوارگان را در اختیار دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از العالم، آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان عفو بین الملل که در رسانه های سوئد و دیگر کشورهای جهان مورد بازتاب قرار گرفته است نشانگر این حقیقت است که 10 کشور بتنهایی پذیرای بیش از نیمی از پناهندگان و آوارگان کل جهان هستند. به عبارت دیگر تنها 10 کشور بیش از جمع کل همه دیگر کشورهای جهان پذیرای پناهندگان و آوارگان در خاک خود هستند.


"سالیل شتی " دبیرکل سازمان عفو بین الملل همزمان با رونمایی ازاین آمار گفت که «تعداد اندکی از کشورهای جهان تنها بواسطه اینکه درهمسایگی یک بحران قرار دارند مجبور به پذیرش مسئولیتی بسیار سنگین شده اند».دبیرکل سازمان عفو بین الملل همچنین خاطرنشان ساخت که مشکل تعداد آوارگان و پناهندگان نیست بلکه مشکل این است که بسیاری از کشورهای ثروتمند جهان پذیرای «کمترین تعداد ممکن هستند و کمترین مسئولیت را می پذیرند» .


به گفته سازمان عفو بین الملل اگر «همه کشورهای جهان به تناسب با جمعیتشان پذیرای پناهندگان می شدند، چالش یافتن محل زندگی برای پناهندگان راحت تر حل می شد.بر اساس آمار سازمان عفو بین المللی کشور کوچک اردن با پذیرش 2،7میلیون پناهنده در صدر فهرست کشورهای پذیرای آوارگان و پناهندگان قرار دارد و پس از  اردن:


2- ترکیه با 2،5 میلیون
3- پاکستان با 1،6 میلیون
4- لبنان با 1،5 میلیون
5- ایران با 979 هزار
6- اتیپوپی با 736 هزار
7- کنیا با 554 هزار
8- اوگاندا با 477 هزار
9- کنگو با 383 هزار
10- چاد با 369 هزار


به ترتیب دومین تا دهمین کشورهای بزرگ پذیرای 56 درصد از کل آوارگان و پناهندگان جهان بوده اند.این در حالی است که این ده کشور تنها 2،5 درصد از ثروت کل جهان را در خود جای داده اند.ویلیام اسپیندلر سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل متحد در رابطه با آمار منتشر شده در یک بیانیه مطبوعاتی از جمله گفت:  «تقسیم مسئولیت حمایت از پناهندگان در جهان بشدت ناعادلانه است.»