انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا و تاثیر آن بر ایران

احسان ايوبي
    •••••  شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 102/a   

انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا با پیروزی جمهوری خواهان با  کسب حدود ۵۳ درصد آراء پایان یافت .

جمهوری خواهان با کنترل بر سنا و مجلس نمایندگان ، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ توانستند بر کنگره مسلط شوند و دو سال پایانی ریاست جمهوری باراک اوباما را با دشواریهایی روبرو خواهندکرد .

انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا ، حدود یک سوم از ۱۰۰ کرسی سنا ، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان ، ۳۶ فرمانداری از ۵۰ ایالت آمریکا و بسیاری از پست های ایالتی و محلی به رای گذاشته شد .

شش ایالت کارولینای شمالی ، آرکانزاس ، کلرادو ، جورجیا ، آیووا و کانزاس نزدیکترین رقابت ها در انتخابات سنا بود که جمهوری خواهان توانستند به پیروزی برسند و کنترل مجلس سنا را از دست دموکراتها خارج کنند . مک دانل از این پس رهبری سنا را به عهده خواهد گرفت .

در ایالت ویرجینیای غربی هم جمهوری خواهان توانستند برای نخستین بار در ۶۰ سال گذشته کرسی این ایالت را از دموکرات ها بگیرند و خانم ” شلی مور کاپیتو ” بعنوان نخستین زن سناتور از این ایالت از حزب جمهوری خواه به سنا راه پیدا کند .

جمهوری خواهان همچنین در انتخابات فرمانداری ها که بطور همزمان برگزار می شد ، نیز پیروز شدند.

آنان با این پیروزی ها ، امیدوار هستند زمینه پیروزی خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ فراهم کنند .

پیش از این انتخابات ، دموکرات ها ۵۱ کرسی . جمهوری خواهان ۴۵ کرسی را در اختیار داشتند .

در این دوره از انتخابات ، بیش از ۴ میلیارد دلار هزینه تبلیغات دو حزب دموکرات و جمهوری خواه شده است و با این میزان هزینه ، این دوره از انتخابات ، پر خرج ترین انتخابات میان دوره ای تاریخ آمریکا بوده است .

با پیروزی و تسلط جمهوری خواهان بر کنگره و با توجه به جنگ طلبی آنان در این دوره از انتخابات ، محافظه کاران آمریکایی فشارهای خود را بر دولت باراک اوباما برای تشدید تحریم های ایران و کارشکنی در مذاکرات هسته  ای ، بیشتر خواهند کرد .

البته این کارشکنیها ممکن است در جریان مذاکرات هسته ای بطور مستقیم خللی وارد نکند ، اما به احتمال زیاد موانع بزرگی را بر سر اجرای تعهدات آمریکا در قبال توافق نامه جامع هسته ای با ایران قرار خواهد داد . چرا که بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران توسط کنگره تصویب و لغو آنها توسط شخص اوباما با توجه به پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات اخیر کاری بسیار دشوار خواهد بود .

شایان ذکر است که پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات کنگره انگیزه اوباما برای رسیدن به توافق نامه جامع هسته ای با ایران را افزایش خواهد داد. دلیل آن هم این است که در صورت توافق بر سر مذاکرات هسته ای ایران ، اوباما این توافق را برگ برنده ای برای خود می داند که در انتخابات ریاست جمهوری بعدی از آن استفاده بیشتری نماید .

طبق نظرسنجی های صورت گرفته ، نتیجه انتخابات میان دوره ای کنگره ، نشان می دهد که علت شکست دموکرات ها ، کاهش ۴۰ درصدی محبوبیت باراک اوباما در میان مردم آمریکا شده است . در این خصوص جمهوری خواهان با تبلیغات گسترده به ضعف سیاست های اوباما چه در مسائل داخلی و چه مسائل بین المللی اشاره کردند و توانستند اعتماد مردم آمریکا را به دست بیاورند و پیروز این دوره از انتخابات میان دوره ای کنگره شوند .

در این خصوص ” گری سیک ” عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا و استاد روابط بین الملل دانشگاه کلمبیا ، دستیابی به توافق هسته ای بین ایران و ۱+۵ را محتمل دانست .

قرار است نهم و دهم نوامبر (۱۸ و ۱۹ آبان) در کشور عمان ، وزیران خارجه آمریکا و ایران و کاترین اشتون مسئول هماهنگی گروه ۱+۵ در خصوص مذاکرات هسته ای ایران دیدار و هماهنگی های لازم صورت پذیرد و همچنین طبق توافقنامه ژنو ، در سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) مذاکرات نهایی ایران و ۱+۵ انجام خواهد گرفت .

 *پژوهشگر علوم سیاسی