افزایش آمار شهدا وزخمی‌های حمله به عزاداران حسینی در افغانستان

    •••••  پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۲ کد مطلب : 102827/a   

 

آمار شهدا و زخمی‌های دو حمله به عزاداران حسینی در شهرهای بلخ در شمال و کابل پایتخت افغانستان به ۳۰ شهید و ۸۰ زخمی افزایش یافته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، مقامات بیمارستان علی‌آباد کابل اعلام کردند: در حمله «کارته سخی» در غرب این شهر، 15 عزادار حسینی شهید و 54 زخمی شدند.


این در حالی است که مقامات امنیتی افغان تعداد شهدای این حادثه را 14 نفر و زخمی‌های آن را 34 نفر اعلام کردند.«بصیر افغان» رئیس بخش اورژانس بیمارستان علی‌آباد اظهار داشت که پس از این رویداد، 15 کشته و 54 زخمی به این بیمارستان انتقال شدند که اکثر زخمی‌ها پس از مداوا به خانه‎هایشان بازگشتند.


تسنیم نوشت: زیارت کارته سخی در غرب کابل سه شنبه شب زمانی که اکثر افراد برای عزاداری عاشورا در این محل حضور داشتند، مورد حمله مخالفان مسلح قرار گرفت.گروه تروریستی داعش شاخه خوراسان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.


«منیر احمد فرهاد» سخنگوی سرپرست ولایت بلخ نیز گفت: در انفجار بمب در شهرستان بلخ ولایت بلخ در شمال افغانستان، دستکم 14 عزادار شهید و 28 نفر زخمی شدند.وی افزود: این بمب در پایه برق جاسازی شده بود و زمانی که عزاداران حسینی از مسجدی در مرکز شهرستان بلخ خارج می‌شدند، از طریق کنترل از راه دور منفجر شد.


حمله بلخ در حالی انجام شد که حمله بر مراسم مذهبی در این ولایت سابقه نداشته و برای نخستین بار است که در این شهرستان چنین رویدادی رخ می‌دهد. این حملات با واکنش‌های تند رئیس اجرایی و رئیس‌جمهور و رئیس‌جمهور سابق افغانستان، نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) و جمهوری اسلامی ایران روبرو شد.