تصمیم اخیر خزانه داری امریکا مشکل تحریم بانکی را رفع نمی‌کند

    •••••  شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ — ۲۰:۱۳ کد مطلب : 103106/a   

 

رئیس شورای ایران و آمریکا گفت، تصمیم اخیر خزانه داری امریکا در تسهیل معاملات با ایران نگرانی بانک های بزرگ از همکاری با این کشور را کاهش نخواهد داد.

 
 

به گزارش تحلیل ایران، هوشنگ امیراحمدی، رئیس شورای ایران و آمریکا گفت، تصمیم اخیر خزانه داری امریکا در تسهیل معاملات با ایران نگرانی بانک های بزرگ از همکاری با این کشور را کاهش نخواهد داد.


امیراحمدی در این باره گفت: «بانک های بزرگ جهان نمی توانند به صورت مطلق مطمئن شوند که آنها قادر خواهند بود به صورت کامل دلارهای حاصل از معاملات تجاری با ایران را ایزوله کنند و بانک ها نمی توانند تضمین کنند که این دلارها وارد سیستم بانکی آمریکا نخواهد شد. بنابراین بانک ها نمی خواهند ریسک از دست دادن مجوز های بانکی را به جان بخرند.... بنابراین آنها از معامله با ایران امتناع خواهند کرد.»


امیراحمدی گفت، این تسهیل معامله با ایران به تراکنش های کوچکتر و قراردادهای تجاری داخلی و نقل و انتقال پول کمک خواهد کرد.وی افزود، اما کسانی که در چنین تراکنش هایی نقش دارند، با ریسک اشتباه در شناسایی هویت نهادهای ایرانی تحت تحریم و نهادهای خارج از فهرست تحریم مواجه اند.


تسنیم به نقل از پایگاه خبری آذرنیوز نوشت: خزانه داری آمریکا در دستورالعمل جدید خود گفته که «معامله یک شخص غیرآمریکایی با نهادی که در فهرست تحریم ها قرار ندارد، لزوما قابل مجازات نیست، حتی اگر بخش کوچکی از سهام آن نهاد متعلق به یک شخص تحت تحریم باشد یا آن نهاد به صورت کلی یا جزئی توسط یک شخص ایرانی یا مرتبط با ایران موجود در لیست تحریم ها کنترل شود.»


امیراحمدی گفت: «حوزه مالکیت یا کنترل  در بسیاری از وضعیت های اینچنینی برای یک شرکت آنقدر پیچیده است که نمی توان به آسانی یک شریک قانونی را از یک شریک غیرقانونی تفکیک کرد.»


وی در مورد تاثیر دستورالعمل جدید خزانه داری آمریکا بر بازار سرمایه ایران و بورس تهران گفت، این تاثیر همچنان حداقلی خواهد بود حتی اگر دستورالعمل جدید تا حدوی موجب کاهش موانع روانی شود.


«در نهایت اداره کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا متعاقبا یک بیانیه روشنگرانه منتشر کرده و گفته این دستورالعمل به منزله لغو هیچ تحریم جدیدی نیست و معاملات انجام شده خارج از چهارچوب برجام را مجاز نمی سازد. این به معنای از بین بردن امیدی است که ابتدا ایجاد شده بود.»