ضرورت آزاد سازی سهام عدالت

    •••••  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۸ کد مطلب : 103268/a   

 

 
سخنگوی کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس، با انتقاد از دورشدن سهام عدالت از اهداف اولیه آن، گفت: بازنگری اساسی در اصل طرح سهام عدالت و تغییر در ساختار اداری آن می تواند به تحقق اهداف این طرح کمک کند.

به گزارش تحلیل ایران، محمدمهدی مفتح درگفت وگو با خانه ملت،با بیان اینکه "سهام عدالت" با هدف کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه مدنظر دولت قرار گرفت،گفت: توسعه "سهام عدالت" و ارایه آن به همه اقشار مردم یکی از نواقصی بود که در این طرح دیده شد.

 

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی،با تاکید براینکه اهداف اولیه "سهام عدالت" هنوز هم بعد از گذشت سال های بسیار محقق نشده است، افزود: علت محقق نشدن اهداف اولیه طرح "سهام عدالت" این است که یا مدل این طرح با شرایط جامعه منطبق نبوده و یا اینکه در عمل نتوانسته به اهداف مدنظر دست یابد.وی با اشاره به ایجاد ساختار و تشکیلات اداری برای توزیع "سهام عدالت" در بین مردم، تصریح کرد: هیات مدیره های این ساختار برای کشور بار مالی داشت که این مهم اجازه تحقق اهداف سهام عدالت را نداد.

 

انتقاد از نبود شفافیت در بحث سهام عدالت

این نماینده مردم درمجلس دهم،با انتقاد از نبود شفافیت در بحث "سهام عدالت"،گفت: از حیث سیستم اجرایی این طرح ابهامات زیادی داشت که نتیجه آن آزادنشدن سهام عدالت است.وی با بیان اینکه مردم باید بتوانند آزادانه نسبت به خرید و فروش "سهام عدالت" خود اقدام کنند، افزود: در حال حاضر مردم نمی دانند مالک چه چیزی هستند و تنها برگه ای در دست دارند.

 

ضرورت آزاد سازی سهام عدالت

مفتح ادامه داد:در صورتی که آزادسازی "سهام عدالت" صورت بگیرد مردم به ویژه جامعه هدف این طرح می دانند با عواید "سهام عدالت" می توانند به تغییر وضعیت معیشت خود اقدام کنند."سهام عدالت" در سبد درآمدی خانوار نقشی نداشته و مردم نمی دانند آیا سودی از سهام خود دارند یا خیر.

 

وی با بیان اینکه طرح "سهام عدالت" نیز مانند یارانه ها نتوانست کمکی به توانمندسازی اقشار نیازمند جامعه کند، تاکید کرد: اقشار ضعیف جامعه با دریافت "سهام عدالت" هیچ تغییری در زندگی خود حس نکردند.سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: باید با بازنگری اساسی در اصل طرح "سهام عدالت" و تغییر در ساختار اداری آن به مفید بودن این طرح برای اقشار ضعیف جامعه کمک کرد.