تعیین سهم ایثارگران از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۴ کد مطلب : 103403/a   

براساس مصوبه مجلس، دولت مکلف به استخدام حداقل ۲۰ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از میان جامعه ایثارگران با رعایت شرایط سنی، اخلاقی و علمی شد.


به گزارش تحلیل ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی  در نشست علنی امروز (سه شنبه 27 ) قوه مقننه و در جریان بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که از شورای نگهبان اعاده شده بود، بند ج ماده 3 این لایحه را با 122 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه علنی اصلاح کردند.


براساس این مصوبه مجلس مقرر شد دولت به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران با اولویت عرضه منابع مالی، فرصتها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران، پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، اقدامات زیر را انجام می‎دهد:


- دانشگاه‌ها و مراکز و موسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مکلفند حداقل 20 درصد اعضای هیئت علمی و مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای 25 درصد، آزادگان با بیش از 3 سال اسارت، همسران و فرزندان جانبازان بالای 50 درصد، همسران و فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان با بیش از 3 سال اسارت که دارای مدرک علمی مورد تایید وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان می‌باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال کارکنان دیگر دستگاه‌ها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیر هیئت علمی تامین و از ابتدا آنان را به صورت عضو هیئت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی، پژوهشی و اجرایی مرتبط و تاثیر آن در پایه و مرتبه علمی با رعایت شرایط اخلاقی علمی و سنی و بدون آزمون و محاسبه استخدام کند.


مسئولیت اجرای این حکم به طور مستقیم برعهده وزرا و روسای دانشگاه‌های مذکور است. مقامات یاد شده در این خصوص مجاز به اتخاذ تصمیم می‌باشند. احکام و امتیازات این بند شامل اعضای هیئت علمی فعلی دارای شرایط فوق نیز می‌شود.