لزوم کاهش هزینه‌ها در کشورهای عربی

    •••••  چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ — ۱۲:۴۴ کد مطلب : 103526/a   

صندوق بین‌المللی پول با تأکید بر لزوم کاهش هزینه‌ها در کشورهای عرب حوزۀ جنوبی خلیج فارس، هشدار داد حتی بهبود نسبی بهای نفت‌ خام نیز نتوانسته‌است کسری بودجۀ این کشورها را جبران کند.


به گزارش تحلیل ایران؛ بهای نفت خام پس از آن‌که در ماه ژانویه به پایین‌ترین حد در 10 سال اخیر رسید، بار دیگر با افزایش نسبی به حدود 50 دلار رسیده‌است؛ گفتنی است بهای نفت در اواسط سال 2014 به بشکه‌ای بیش از 100 دلار رسیده بود.


مسعود احمد، مدیر بخش خاورمیانۀ صندوق بین‌المللی پول، روز سه‌شنبه گفت: بهبود نسبی بهای نفت بر بهبود وضع مالی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تأثیر خواهد داشت، «اما این موضوع به واقع چشم‌انداز اصلی برای کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) یا چالش‌های پیش روی آنان را تغییر نخواهد داد».


وی گفت: انتظار می‌رود بهای نفت خام در میان مدت حدود بشکه‌ای 60 دلار، پایین‌تر از رقم در نظرگرفته شده در بودجۀ 6 کشور شورای همکاری خلیج فارس، باقی بماند.مدیر بخش خاورمیانۀ صندوق بین‌المللی پول گفت: انتظار می‌رود رشد اقتصادی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در سال 2016 در مجموع پایین‌تر از 2 درصد باشد.


وی افزود در سال 2017 نیز پیش‌بینی می‌شود اقتصاد این کشورها با رشدی اندک به حدود 2.5 درصد برسد.کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی موجب شده‌است تا عربستان سعودی و بسیاری از کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس سیاست‌هایی ریاضتی در پیش گیرند.عربستان سعودی سال 2015 به علت کاهش بهای نفت، کسری بودجۀ 100 میلیارد دلاری را تجربه کرد که در نوع خود بی‌سابقه بود.

 

پرس تی وی نوشت:کابینۀ رژیم عربستان سعودی در تاریخ 5 مهر از کاهش 20 درصدی حقوق وزراء و کاهش مزایای کارکنان بخش عمومی و اعضای مجلس این کشور خبر داد.این در حالی است که حدود دو سوم از سعودی‌های شاغل در عربستان، در استخدام دولت هستند.گفتنی است، قیمت پایین نفت، حمایت مالی عربستان از تروریست‌ها در سوریه و عراق و جنگ یمن فشار زیادی بر منابع مالی عربستان وارد کرده‌است.