طی ۵ سال یک‌هزار هکتار از اراضی استان به توسعه کشت‌های گلخانه

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۸ کد مطلب : 105049/a   

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در جلسه ستاد توسعه کشت‌های گلخانه‌ای که با حضور معاونین، مدیران و روسای مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان در سالن جلسه شماره یک سازمان برگزار شد گفت: طی 5 سال یک‌هزار هکتار از اراضی استان به توسعه کشت‌های گلخانه‌ای اختصاص می‌یابد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، دکتر خسرو شهبازی با اشاره به اینکه امسال  50 هکتار توسعه گلخانه‌ای خواهیم داشت افزود: توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از برنامه‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی است.

شهبازی با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی بسیار بر توسعه کشت‌در فضای گلخانه‌ای تاکید داشته‌اند خاطرنشان کرد: تولید در فضای گلخانه‌ای حجم تولید را افزایش داده و مصرف آب را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات و محدودیت‌های منابع آبی در کشور یک بحران است که باید مدیریت و کنترل شود تصریح کرد: محدودیت منابع آبی هنوز در استان کرمانشاه به حد بحران نرسیده اما توسعه گلخانه‌ها یک ضرورت است و در استان توجیه اقتصادی دارد.

شهبازی  اضافه کرد: بازار مصرف محصولات کشاورزی در داخل استان وجود دارد همچنین بازار کشور‌های همسایه از جمله عراق و کشورهای اروپایی مقصد صادرات بخش کشاورزی خواهند بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه ایجاد و احداث سدهای مخزنی در مسیر رودخانه‌ها کمک خوبی به مهار آب‌های داخلی داشته است گفت: سامانه گرمسیری یکی از اقداماتی است که بسیار تحول خوبی برای اراضی کشاورزی منطقه محسوب می‌شود.

شهبازی گلخانه‌های بزرگی که در استان در حال حاضر در دست اقدام می‌باشند را گلخانه سرپل ذهاب، گلخانه اسلام آبادغرب و ... بیان نمود.

 

وی با بیان اینکه توسعه گلخانه‌ها مورد حمایت دولت می‌باشد افزود: تسهیلات مورد نیاز از صندوق توسعه ملی با سود مناسب در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

شهبازی گفت: توسعه کشت گلخانه‌ای را اولویت بخش کشاورزی، آبزی پروری اولویت دوم و بهره‌وری مصرف آب با روش‌های نوین آبیاری و... در اولویت بعدی ما قرار دارند.

 

وی سپس به پرداخت تسهیلات جدیدی از سامانه بهینه یاب برای راه‌اندازی واحدهای راکد و نیمه راکد خبر داد و خاطرنشان کرد: 900 میلیارد ریال برای این منظور اختصاص یافته است.

                                                                                                                                      گفتنی است در ادامه هر یک از روسای مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان پتانسیل‌ها و راه‌کارهای توسعه گلخانه را بررسی و مورد بحث قرار دادند.