توافق آمریکا و فیلیپین برای ادامه همکاری نزدیک نظامی

    •••••  چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵ — ۰۶:۱۴ کد مطلب : 107730/a   

مقامات نظامی فیلیپین و آمریکا پس از یک دوره اختلاف بدنبال مواضع تند 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین علیه کاخ سفید، برای رزمایش های مشترک دو کشور و استقرار نیروهای نظامی آمریکا در این کشور جنوب شرقی در مقیاس کوچک تر نسبت به قبل موافقت کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، 'ریکاردو ویسایا' رئیس ستاد نیروهای مسلح فیلیپین و دریادار 'هری هریس' رئیس مقر فرماندهی آمریکا در منطقه اقیانوس آرام روز سه شنبه در مانیل با یکدیگر مذاکره کردند و دو طرف از تعهدشان برای 'همکاری نزدیک' سخن گفتند، اما برای کاهش رزمایش های مشترک نیز به توافق رسیدند.

 

 در بیانیه مشترک اشاره ای به کاهش سطح تعامل میان ارتش های دو کشور نشده است، هر چند 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین مخالفت خود را با حضور نیروهای خارجی در فیلیپین اعلام و تهدید کرده است رزمایش های مشترک و پیمان دو جانبه نظامی را لغو می کند.


اما تارنمای فیل استار روز چهارشنبه اعلام کرد سران نیروهای مسلح فیلیپین و فرمانده نیروهای آمریکا در اقیانوس آرام در پایان مذاکراتشان در بیانیه ای ادعا کردند روابط نظامی دو کشور قوی باقی می ماند، و دو طرف متعهد به اتحاد و همکاری خود برای امنیت دریایی، مبارزه با تروریسم و کمک های بشردوستانه شدند.


این بیانیه پس از تهدید دوترته به منظور کاهش همکاری نظامی با واشینگتن و گسترش روابط امنیتی با چین و روسیه منتشر شده است.'هری هریس' هفته گذشته در واشنگتن گفت که هیچ تغییری تاکنون در همکاری های نظامی آمریکا و فیلیپین به وجود نیامده است، اما برخی رزمایش های بزرگ مشترک در سال 2017 برگزار می شود.فیلیپین و آمریکا تا زمان روی کار آمدن دوترته در فیلیپین، متحدان دیرینه ای به شمار می آمدند که یک پیمان دفاعی دوجانبه را سال 1951 میلادی به امضا رساندند.


در بیانیه مشترک بر تضمین ادامه روابط قوی بین ایالات متحده و ارتش فیلیپین و 'تعهد پایدار دو کشور به ائتلاف آمریکا و فیلیپین' تاکید شده است.وزارت دفاع فیلیپین پیش از این اعلام کرده است تعداد رزمایش های مشترک سالانه را از 13 مورد به حدود 6 یا 7 مورد کاهش می دهد و برای آموزش، تمرکز بر کمک های انسان دوستانه، امدادرسانی و مبارزه با تروریسم است.


ایرنا نوشت: 'دلفین لورنزانا' وزیر دفاع فیلیپین اواخر آبان گفت که دوترته به دولت اجازه داده است براساس توافقنامه سال 2014 دفاعی با واشینگتن، نیروهای آمریکایی اجازه داشته باشند به طور موقت با کشتی های جنگی و هواپیماهای خود در 5 اردوگاه نظامی فیلیپین مستقر شوند.