ایلام درهفته ای که گذشت

    •••••  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۰ کد مطلب : 108061/a   

اربعین حسینی و تردد زائران به عتبات عالیات عراق از پایانه مرزی مهران مهمترین رویدادی بود که بخش عمده خبرهای استان ایلام در هفته گذشته به این موضوع اختصاص داشت.

 

به گزارش تحلیل ایران؛در این مدت بیش از 2 میلیون زائر حسینی از مسیر گذرگاه مرزی مهران در 95 کیلومتری جنوب باختری شهر ایلام برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی و بازگشت به میهن اسلامی تردد کردند.

**130 هزار دستگاه خودرو در پارکینگ های مهران پارک شده است
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام گفت: بیش از 130 هزار دستگاه خودروی زائران اربعین در پارکینگ های شهرستان مهران پارک شده است.


شاپور پولادی روز شنبه با بیان اینکه 250 هکتار پارکینگ در مهران آماده سازی شده است، اظهار کرد: تعداد خودروهای پارک شده نسبت به اربعین سال گذشته 30درصد افزایش یافته است.


وی از آمادگی کامل استان ایلام برای بازگشت زائران اربعین از مرز مهران خبر داد و اضافه کرد: از ساعت هشت صبح روز گذشته (جمعه 28 آبان ماه) تا هشت صبح امروز (شنبه 29 آبان ماه) با استفاده از یک هزار و 100 دستگاه اتوبوس برون شهری 50 هزار زائر از مرز مهران به نقاط مختلف کشور انتقال داده شدند.

** وزیر کشور وارد فرودگاه شهدای ایلام شد
عبدالرضا راحمانی فضلی وزیر کشور روز شنبه به منظور بازدید از آخرین وضعیت خدمات رسانی به زائران اربعین در مرز مهران و دیدار و گفت و گو با مقامات استان ایلام وارد فرودگاه شهدای ایلام شد.


وزیر کشور در فرودگاه شهدای ایلام مورد استقبال محمدرضا مروارید استاندار، نمایندگان مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، برخی از مقامات اجرایی، قضایی، فرماندهان نظامی و انتظامی قرار گرفت.


در این سفر علاوه بر رئیس و برخی اعضای ستاد مرکزی اربعین، برخی از معاونان و مسئولان وزارت کشور رحمانی فضلی را همراهی می کنند.


سفر به شهرستان مهران و حضور در پایانه مرزی مهران، شرکت در نشست ستاد اربعین استان و بررسی آخرین وضعیت روند تردد زائران از مرز بین المللی مهران از دیگر برنامه های سفر وزیر کشور به استان ایلام است.

** 501 پایگاه جمعیت هلال احمر برای ارائه خدمت به زائران اربعین حسینی
سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: 501 پایگاه در سطح کشور برای ارائه خدمات امداد و نجات به زائران اربعین حسینی در آماده باش کامل هستند.


مرتضی سلیمی روز شنبه اظهار کرد: سه قرارگاه جمعیت هلال احمر در مهران، شلمچه، و چذابه از نظر تجهیزات تقویت شده و جمعیت هلال احمر استان های معین لرستان و کرمانشاه نیز برای بازگشت زائران در حال آماده باش کامل هستند و استان کرمانشاه نیز در مرز مهران با 200 نیرو مستقر شده است.


وی افزود: برای اسکان بهتر و بیشتر زائران اربعین اردوگاهی به استعداد 500 تخته چادر در مرز مهران برپا کرده ایم و مدارس شهر مهران نیز برای اسکان اضطراری زائران آماده و تجهیز شده اند.

** وزیر کشور: زائران زمان بازگشت خود به کشور را مدیریت کنند
وزیر کشور از تمامی زائران اربعین خواست: برای ورود به کشور عجله نکرده و زمان بازگشت خود را به منظور پیشگیری از ازدحام جمعیت در مرزها و ایجاد مشکل برای خود و دیگر زائران، مدیریت کنند.


عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در مرز مهران اظهار کرد: مرزهای کشور برای ورود زائران آمادگی کامل دارند ولی تقاضا داریم مردم مدیرت شده و بتدریج وارد کشور شوند.


وی افزود: برای خدمات رسانی و اسکان مطلوب زائران در مسیر برگشت آنها از کشور عراق به داخل مرز مهران یک اردوگاه به استعداد 500 تخته چادر برای اسکان اضطراری زائران برپا شده است.


رحمانی فضلی تاکید کرد: 79 پایگاه امداد و نجات در راه های ارتباطی و مرزهای استان های ایلام و خوزستان ایجاد و به همراه تجهیزات خودرویی و نیروی انسانی در حالت آماده باش کامل با هدف خدمات رسانی به زائران هستند.

** فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء: جاده مهران به ایلام چهار بانده می شود
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) گفت: تعریض جاده مهران به ایلام هم اکنون در حال اجرا بوده و سعی می شود هرچه سریع تر عملیات چهاربانده کردن این طرح به بهره برداری برسد.


سردار عبادالله عبدالهی روز یکشنبه در بازدید از گذرگاه مرزی مهران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: قرارگاه خاتم الانبیا(ص) هم اکنون ساخت این مسیر را بر عهده گرفته چراکه جاده کنونی به هیچ وجه جوابگوی نیاز زائران اربعین حسینی نیست.


وی با اشاره اینکه جاده فعلی مهران تا ایلام حدود 90 کیلومتر است، گفت: قرارگاه خاتم الانبیا پنج کیلومتر از این مسیر را با اعتبارات داخلی تعریض کرده و اگر دولت اعتبار مناسب اختصاص دهد آمادگی داریم باقی مسیر را در حداقل زمان تعریض و چهار بانده کنیم.

** سفر فرمانده ناجا به مهران 
سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی صبح یکشنبه برای بازدید از مرز مهران و بررسی روند خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی با استقبال محمرضا مروارید استاندار ایلام و جمعی از فرماندهان انتظامی و مرزبانی وارد مرز مهران شد.


سردار اشتری پس از بازدید از این گذرگاه مرزی در جلسه ستاد اربعین استان ایلام شرکت می کند تا از تزدیک روند ارائه خدمات نیروهای انتظامی و مرزبانی و دیگر دستگاه ها به زائران و مشکلات موجود را بررسی کند.


روز گذشته (شنبه) نیز عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و مرتضی سلیمی سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران نیز در این پایانه مرزی حضور داشته و پس از بازدید در جلسه ستاد اربعین استان ایلام شرکت کردند.

** سردار اشتری: مرز مهران میزبان 50 درصد زائران ورودی به کشور است
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: 50 درصد از زائران اربعین حسینی گذرگاه مرزی مهران را برای ورود خود به داخل کشور انتخاب کرده اند.


سردار سرتیپ حسین اشتری روز یکشنبه در گذرگاه مرزی مهران هنگام بازدید از روند ورود زائران در جمع خبرنگاران افزود: از 11 تا 19 صفر (21 تا 29 آبان) از یک میلیون و 100 هزار زائر وارد شده از مرزهای سه گانه به کشور، حدود نصف آنها از گذرگاه مرزی مهران خاک عراق را ترک کرده و وارد کشور شده اند.


وی اظهار کرد: از حدود 2 میلیون و 100 هزار زائر خروجی امسال تاکنون حدود یک میلیون و 100 هزار زائر وارد کشور شده اند و اکنون موج بازگشت زائران آغاز شده و رو به افزایش است.

** فرمانده ناجا: اربعین و مدیریت آن یک عنایت الهی برای جمهوری اسلامی است
فرمانده نیروی انتظامی اربعین حسینی و مدیریت موفق آن را یک عنایت الهی برای جمهوری اسلامی دانست و گفت: تردد 2 میلیون نفر از مرزها در مدت یک هفته در هیچ کجایی دنیا سابقه ندارد.


سردار حسین اشتری روز یکشنبه در ستاد اربعین استان ایلام در پایانه مرزی مهران افزود: تعداد زائران اربعین حسنی کشور به بیش از 2 میلیون و 300 هزار رسید که 2 میلیون و 100 هزار نفر آن از طریق مرزهای زمینی و حدود 200 هزار نفر نیز بصورت هوایی از مرزها خارج شدند.


وی اظهار کرد: حضور این تجمع گسترده مردمی در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد و مدیریت آن نیز توسط دست اندر کاران ستاد اربعین کشور همانند معجره ای الهی و عنایت خداوند برای خدمتگذاران نظام اسلامی است.


به گفته وی، تاکنون بیش از 50 درصد از 2 میلیون و 100 هزار زائر خارج شده از گذرگاه های زمینی مهران، شلمچه و چذابه، از طریق پایانه مرزی مهران در استان ایلام وارد کشور شدند که این نشان از اهمیت این پایانه برای زائران است.

** سردار مومنی: یک میلیون و 400 هزاز زائر اربعین از مرزهای سه گانه به کشور بازگشتند
جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: یک میلیون و 400 هزار زائر اربعین حسینی تا شامگاه دوشنبه از طریق گذرگاه های سه گانه (مهران، شلمچه و چذابه) به کشور بازگشته اند.


سردار سرتیپ اسکندر مومنی دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا در گذرگاه مرزی مهران اظهار کرد: این تعداد زائر بیش از 70 درصد افراد مشرف شده به کربلای معلی هستند و انتظار می رود تا 2 روز آینده با بازگشت کامل زائران، تردد در پایانه های مرزی به روال عادی خود باز گردد.
وی اضافه کرد: بخش مهمی از زائران بازگشته از عتبات عالیات از طریق مرز بین المللی مهران مهران در استان ایلام وارد کشور می شوند.

** جانشین فرمانده ناجا: 85 درصد زائران اربعین تاکنون به کشور بازگشته اند
جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه تاکنون 85 درصد زائران اربعین از مرزهای سه گانه وارد کشور شده اند، گفت: فرآیند ورود زائران تا 2 روز آینده نیز ادامه دارد.


سردار اسکندر مومنی روز سه شنبه در نشست خبری در مرز بین المللی مهران اظهار کرد: بیش از 2 میلیون نفر از سه گذرگاه مرزی برای شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین به کشور عراق سفر کرده بودند.


به گفته وی، تاکنون بیش از یک میلیون و 600 هزار زائر از مرزهای سه گانه وارد کشور شده اند که سهم مرز بین المللی مهران بیش از 50 درصد بوده است.


وی با بیان اینکه بازنگری در موضوع روادید سفر برای این ایام باید برای سال آینده انجام شود، افزود: این یک سفر زیارتی است نباید به مانند سایر موارد خروج از کشور محسوب شود.

** عضو شورای انقلاب فرهنگی: بسترهای نگهداری اعضای هیات علمی دانشگاه ها باید فراهم شود


عضو شورای انقلاب فرهنگی و رئیس هیات عالی جذب هیات علمی دانشگاه های کشور گفت: بسترها و امکانات لازم برای نگهداری و ماندگاری اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در کشور باید فراهم شود.


محمدعلی کی نژاد روز سه شنبه در همایش استانی هیات های اجرایی جذب دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان ایلام اظهار کرد: فرآیند نگهداری اعضای هیات هلمی دانشگاه ها باید با دقت بیشتری انجام و در این راستا یک برنامه جامع تدوین شود.

** ورود زائران اربعین به پایانه مهران از مرز یک میلیون نفر گذشت
معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام گفت: ورود زائران اربعین حسینی از مرز بین المللی مهران تاکنون از یک میلیون نفر فراتر رفته است.


حسین کلانتری روز چهارشنبه اظهار کرد: روند بازگشت زائران از مرز مهران با سازماندهی بسیار مناسبی که امسال از سوی ستاد اربعین پیش بینی شد بخوبی در جریان است و تاکنون اکثر زائران به شهرهای خود بازگشته و در روزهای انتهایی هفته جاری نیز مابقی زائران وارد کشور خواهند شد.

** مجروحان ایرانی حادثه رانندگی در شهر حله عراق از مرز وارد مهران شدند
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: هفت مجروح حادثه رانندگی روز گذشته در شهر حله عراق از طریق مرز بین المللی مهران وارد کشور شدند.


محمد سلیمانی روز شنبه اظهار کرد: این مجروحان مربوط به 2 حادثه رانندگی است که روز گذشته در مسیر تردد زائران اربعین در شهر حله عراق افتاق افتاده و امروز با یک دستگاه اتوبوس آمبولانس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به مرز منتقل شده اند.


وی ادامه داد: این مجروحان از طریق آمبولانس های جمعیت هلال احمر استان ایلام مستقر در پایانه مرزی مهران با توجه به نا مساعد بودن حالشان به بیمارستان امام حسین (ع) شهر مهران برای مداوا اعزام شدند.

** هشت مجروح حادثه تروریستی عراق از طریق مرز مهران تحویل اورژانس شدند
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام اعلام کرد: هشت نفر از مجروحان حادثه تروریستی عصر پنجشنبه کشور عراق، صبح جمعه در پایانه مرزی مهران تحویل آمبولانس های مرکز فوریت های پزشکی استان ایلام شدند.


محمد سلیمانی اظهار کرد: مجروحان حادثه تروریستی عراق با یک دستگاه اتوبوس آمبولانس جمعبت هلال احمر از بیمارستانی در شهر حله عراق به پایانه مرزی مهران منتقل شدند.
وی افزود: اسامی مجروحان منتقل شده به مرز مهران به این شرح است؛ محمد طاهر نوروزی 48 ساله، خاور طوفان زاده پنج ساله، سکینه کمالی 39 ساله، فاطمه توروزی 37 ساله، رمضان هاشمی 46 ساله، زهرا حسینی سه ساله، یدالله قنبری 37 ساله و یوسف قنبری هشت ساله.

** مجروحان حادثه تروریستی حله عراق در بیمارستان مهران تحت درمان قرار گرفتند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: هشت نفر از مجروحان حمله تروریستی عصر دیروز در حله عراق که صبح جمعه وارد کشورمان شدند در بیمارستان امام حسین (ع) مهران تحت درمان قرار گرفتند.


دکتر علی دل پیشه اظهار کرد: این مجروحان که همگی اتباع کشور افغانستان و مقیم ایران هستند صبح امروز از طریق مرز زمینی مهران به کشور وارد شدند.


وی افزود: هم اکنون اقدام های اولیه درمانی در این بیمارستان به این مجروحان ارائه شده است ولی با توجه به وضعیت و میزان جراحت برای سیر مراحل درمانی با آمبولانس به بیمارستان امام خمینی (ره) ایلام منتقل خواهند شد.

** امام جمعه ایلام: انقلابی ماندن و عمل کردن ویژگی بارز بسیجیان است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن ویژگی بارز بسیجیان است و تا این فرهنگ در کشور حاکم است دشمنان نظام هیچ غلطی نمی توانند، بکنند.


حجت الاسلام والمسلمین محمدنقی لطفی در خطبه های نماز جمعه این هفته ایلام با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج اظهار کرد: تشکیل بسیج یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است و هفته بسیج گرامیداشت روحیه شهادت طلبی، آرمان گرایی و ولایت مداری است.


وی افزود: آثار و برکات ابن شجره طیبه در دوران دفاع مقدس به اوج خود رسید بطوری که حماسه های بزرگ و پیروزی های غرور آفرین در آن زمان بدست توانمند نیروی مردمی بسیج تحقق یافت.
حجت الاسلام والمسلمین لطفی تاکید کرد: چنانچه تفکر و اندیشه بسیجی در مدیریت کشور در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حاکم باشد موجب پیشرفت و همچنین نا امیدی دشمنان در ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران خواهد شد. 


منبع:ایرنا