نگاهی به انتخابات پارلمانی کویت و بخت گروههای سیاسی

    •••••  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۸ کد مطلب : 108066/a   

انتخابات پارلمانی در کویت از ساعتی پیش با حضور بیش از 200 نامزد از گروه های سیاسی مختلف در حوزه های رأی گیری أغاز شد .

 

به گزارش تحلیل ایران ٬ در انتخابات پارلمانی امروز کویت 483 هزار و 186 نفر حق رای دارند و از میان 293 نامزد ازجمله 14 زن، نمایندگان موردنظر خود را انتخاب و روانه مجلس امت می کنند.


همچنین بر اساس اعلام وزارت کشور فرایند رای‌گیری که از ساعت 8 بامداد به وقت محلی آغاز شد تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت و سپس روسای کمیته‌های انتخاباتی پایان فرایند رای‌گیری را اعلام می کنند و شمارش آراء آغاز می‌شود.


رای‌گیری در 452 حوزه انتخابیه اصلی و فرعی در مناطق واستانهای مختلف کویت انجام می‌شود.
بر اساس جدیدترین آمار ارائه شده ، 483 هزار و 186 زن و مرد کویتی حق رای ومشارکت در انتخابات مجلس امت کویت را دارند و باید در هر حوزه انتخاباتی 10 نماینده انتخاب کنند.


بیش از 15 هزار نیروی پلیس ازجمله 11524 نیروی امنیتی و چهار هزار و 511 مأمور وزارت کشور بر حفظ نظم و امنیت انتخابات نظارت دارند. وزارت کشور همچنین از شماری نیروهای داوطلب برای تأمین امنیت حوزه های اخذ رأی کمک گرفته است .


در این انتخابات٬ رقابت شدیدی میان گروه های طرفدار و مخالف دولت وجود دارد و پدیده این دوره از انتخابات٬ مشارکت مجدد نامزدهای گروه اخوان المسلمین وتشکل های سلفی است که به همراه هم پیمانانشان٬ چهار سال پیش اکثریت پارلمان را در اختیار داشتند اما امیر این کشور در آن دوره ٬به دلیل فضای سیاسی حکمفرما بر کویت٬ پارلمان را منحل کرد.


اجرای قانون جدید رأی گیری در کویت که همان حق انتخاب تنها یک نامزد برای هر شهروند است، راه را در برابر پیروزی گروه های افراط گرا در انتخابات کویت بست و احتمال روی کار آمدن مجلسی که چهره ای میانه رو ومعتدل داشته باشد وجود دارد .


از سویی دیگر بخت شیعیان نیز برای تصاحب کرسی های متعدد در انتخابات کویت بالاست و جمعی از شخصیت های شیعه در این دوره نامزد عضویت در خانه ملت هستند.


کویت تنها کشور عربی حوزه خلیج فارس است که انتخابات پارلمانی دارد و قوه مقننه در این کشور نقش قابل توجهی در زمینه تصمیم گیری ها اقتصادی اجتماعی وسیاسی دولت ایفا می کند.
قانون اساسی کویت همچنین اختیارات زیادی به پارلمان این کشور داده و استیضاح نخست وزیر و وزیران جزو حق نمایندگان مجلس تلقی می شود.


این انتخابات شاهد بازگشت گروه ها و تشکلهای مخالف است که طی سالهای گذشته در اعتراض به اصلاحاتی که دولت در نظام انتخابات اجرا کرد، انتخابات را تحریم کرده بودند.


ایرنا نوشت: پارلمان کویت به خاطر اختیارات و ظرفیت هایی که در زمینه قانونگذاری و نظارت دارد، قدرتمندترین پارلمان در میان دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به شمارمی آید.