هیچگونه تمایلی برای سرمایه گذاری دربخش کشاورزی استان وجودندارد

    •••••  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۶ کد مطلب : 108119/a   

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت:باوجود آماده بودن تمامی زیرساخت ها دربخش های مختلف کشاورزی سرمایه گذاران بومی و غیربومی تمایلی به سرمایه گذاری دربخش کشاورزی ندارند.

 

به گزارش تحلیل ایران؛سید محمدتراب میری اظهارکرد:مشکل نبود تمایل به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش ها از جمله صنعت و خدمات در تمام کشور بخصوص استان ایلام دیده می شود و بر اساس آمار کمترین میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی حدود پنج درصد متعلق به بخش کشاورزی است.

 

وی با تاکید بر اینکه جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه کشاورزی برای حرکت به سمت استفاده از فناوری های روز و مدرن کردن تولید در این حوزه ضروری است، یادآور شد: ریسک سرمایه گذاری در این بخش و مشکلاتی که در برگشت سرمایه وجود دارد باعث نبود تمایل سرمایه گذاران شده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام چالش ریزگردها را مشکلی عام برای تمامی حوزه ها دانست و گفت: ریزگردها همانند دیگر بخش ها یک چالش اساسی برای بخش کشاورزی استان است و تنها سال گذشته در اثر وقوع گرد و غبار یک هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی ایلام بخصوص حوزه تولید عسل خسارت وارد شد.

 

میری اظهار کرد: در اثر معضل ریزگردها میزان تولید عسل در هر کندو از حدود هشت تا 10 کیلوگرم به 2 کیلوگرم کاهش یافت ضمن اینکه سایر بخش ها از جمله مرغداری ها، دام های شیری و محصولات باغی استان نیز دچار خسارت شدند.

 

وی با اشاره به خشکیدگی درختان بلوط جنگل های استان، تاکید کرد: درختان بلوط استان تنوع لازم برای مقاومت در مقابل عوامل بیماری زا و تغییر اقلیم را ندارند و به همین دلیل دچار آسیب های فراوانی شده اند.

 

وی با اشاره به اینکه حدود 30 درصد روستاهای استان با معضل مهاجرت به شهرها روبرو هستند و این به معنای خالی شدن روستاها به عنوان مراکز تولید است، افزود: بحث تولید و درآمد مهمترین عامل ماندگاری روستائیان است و حتی اگر تمامی زیرساخت ها فراهم باشد اما در روستا امکان تولید و اشتغال وجود نداشته باشد با معضل مهاجرت روستائیان مواجه خواهیم شد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام مهمترین رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در شرایط تغییر اقلیم و کمبود منابع آبی را تغییر الگوی کشت و علمی و مدرن کردن تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: حذف محصولات آب بر، حذف تولید محصولات کشاورزی در محیط باز و تولید در فضای گلخانه ای از رویکردهای این وزارت است.

 

میری تاکید کرد: تولید محصولات کشاورزی با صرفه اقتصادی بالا، بهبود عملیات زراعتی و کشاورزی، بهبود گونه های گیاهی برای کمترین میزان نیاز به آب و حرکت به سمت سیستم های نوین آبیاری در اولویت قرار دارد و باید با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی به این سمت حرکت کنیم.

**مدیرعامل آب منطقه ای ایلام: مهار حداکثری آب های مرزی استان باید در اولویت قرار گیرد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه بیش از 75 درصد وسعت این استان مرزی است باید رویکرد مهار حداکثری آب های مرزی در اولویت قرار گیرد.

 

ذوالفقار مهدی زاده اظهار کرد: در صورتیکه طرح های مهار آب های مرزی در استان به طور کامل اجرا شوند تنها بین 40 تا 45 درصد آب های سطحی مهار خواهد شد و مابقی در مسیرهای فرعی از کشور خارج می شود.

 

وی تاکید کرد: شیب این استان به طرف کشور عراق 75 درصد است و آب های سطحی استان ناشی از بارندگی در زمان بسیار کوتاهی از دسترس خارج می شود بنابراین رویکرد مهار آب های سطحی با اولویت مناطق مرزی باید دنبال شود.

 

وی با بیان اینکه کیفیت منابع آبی مرزی در این استان خوب نیست، یادآور شد: آب مناطق مرزی استان دارای شوری و سولفات است اما بدلیل دوری استان از دریا این آب ها دارای جایگزین نیستند و باید مهار شوند.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام گفت: بخش صنعت بخصوص صنایع نفت و گاز نسبت به دیگر بخش ها از جمله کشاورزی دارای بیشترین قابلیت ایجاد اشتغال و درآمد در حوزه مرزی استان است و از این منظر باید سهم آب بخش صنعت تغییر کند.

 

مهدی زاده با بیان اینکه در صورتیکه سهم آب بخش صنعت و شرب استان به حدود 25 درصد برسد برای توسعه استان زمینه بهتری ایجاد خواهد شد، افزود: این به عنوان یک پیشنهاد به مسئولان ارائه می شود.

 

وی در خصوص تسهیم آب در حوزه آب سد کرخه بین شش استان کشور از جمله استان ایلام اظهار کرد: پایه سهم هر کدام از این استان ها در وزارت نیرو در حال نهایی شدن است و برنامه ریزی های استان در زمینه های مختلف باید بر این اساس انجام شود.