بررسی جنگنده سوخو ۳۰

    •••••  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۲۲:۱۰ کد مطلب : 108135/a   

 بدنه جنگنده سوخو ۳۰ به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت پرواز و انجام عملیات در تمامی شرایط آب و هوایی را دارد. برد عملیاتی این جنگنده ۱۵۰۰ کیلومتر است که با سوخت گیری هوایی و مخزن های اضافه می‌توان آن را به ۳ هزار کیلومتر افزایش داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در خصوص خرید جنگنده از کشور روسیه اظهار داشت: ما برای تامین نیازهای دفاعی خود با هر کشوری که بتوانیم جز اسراییل و آمریکا همکاری خواهیم کرد.همچنین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عنوان کرد که خرید جنگنده سوخو30 از روسیه در دستور کار  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.


آغاز پروسه تجهیزات نظامی و دفاعی کشور از سال گذشته و واکنش آمریکا

پس از دیدار و بازدید سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به همراه ولادیمیر پوتین از نمایشگاه ماکس سال گذشته خبرهای زیادی از خرید این جنگنده توسط ایران در سایت‌ها و خبرگزاری ها منتشر شد.


این خبر با واکنش معاون وزارت خارجه آمریکا در مجلس سنای این کشور روبرو شد. موضع آمریکا در این زمینه مبنی بر منع فروش تسلیحات روسیه به ایران بود. مسکو با تاکید بر فروش تانک T90 و جنگنده به این سخنان واکنش نشان داد و آن را خلاف قطعنامه شورای امنیت ندانست.اکنون آنچه از شواهد امر پیداست قرار داد خرید این جنگنده به مراحل پایانی خود نزدیک شده است.


خرید سوخو 30 و کاهش اتکای نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران به جنگنده های غربی

خرید این این جنگنده از چند جهت برای کشور ما دارای اهمیت می باشد که یکی از آنها ترمیم ناوگان نیروی هوایی کشور است و دیگر اینکه اکنون ستون فقرات نیروی هوایی را جنگنده‌های F4 , F5 و F14 تشکیل می‌دهد. با اضافه شدن Su_30 به دیگر جنگنده‌های ساخت روسیه حاضر در کشور از اتکای نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران به جنگنده های غربی کاسته می شود.


سوخو30 ((Su_30 با شناسه ناتو فلانکر_سی شناخته می‌شود. این جنگنده دو موتوره با دو سرنشین و حداکثر سرعت 2 ماخ، بر پایه سوخو 27 در کارخانه سوخو طراحی شده است. ساخت و تولید آن از سال 1998 تا کنون ادامه دارد.این جنگنده یک جنگنده برتر هوایی با قابلیت نابودی اهداف زمینی می‌باشد که قادر به حمل طیف وسیعی از تسلیحات است.


فلانکر_سی اکنون علاوه بر نیروی هوایی روسیه در کشور های چین، الجزایر، آنگولا، مالزی، ونزوئلا، اندونزی، اوگاندا و قزاقستان در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشور چین طراحی جنگنده J16 خود را بر پایه بدنه این جنگنده آغاز کرده است.


بُرد عملیاتی 3000 کیلومتری سوخو 30  

بدنه این جنگنده به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت پرواز و انجام عملیات در تمامی شرایط آب و هوایی را دارد. برد عملیاتی این جنگنده 1500 کیلومتر است که با سوخت گیری هوایی و مخزن های اضافه می‌توان آن را به 3000 کیلومتر افزایش داد.


خانه ملت نوشت: این جنگنده نسل 4 را با جنگنده‌های غربی ساخت کمپانی لاکهید مارتین F_15 و F_16 مقایسه می‌کنند.با توجه به آنچه گفته شد، اضافه شدن این جنگنده به قوای دفاعی کشور تا حدود بسیار زیادی می‌تواند توان نظامی کشور را افزایش دهد. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می‌تواند با تحقق این اقدام، برگ زرینی را در کارنامه خود ثبت کند.