استفاده غیرقانونی داعش از تسلیحات شیمیایی و سکوت رسانه ای غرب

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۷ کد مطلب : 108457/a   

فیلیپ دنیه مدیر بخش راستی آزمایی سازمان منع سلاح های شیمیایی که مقر آن در پاریس است گفت که دستیابی اعضای گروه داعش به فناوری استفاده از گاز کشنده خردل بسیار خطرناک است. برخی از اعضای داعش که از سوریه به کشورهای محل زادگاهشان باز می گردند، پس از یادگیری چگونگی استفاده از مواد سمی در مناطق جنگی، می توانند دست به حملات با گاز خردل بزنند.

 

به گزارش تحلیل ایران بر اساس جدید ترین تحقیقات مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی که ماه گذشته (اکتبر) منتشر شد، نشان می دهد که اعضای داعش در سوریه و عراق بارها از گاز خردل استفاده کرده‌اند.


از سوی دیگر و براساس گزارش های منتشره، چندی پیش مرکز تحقیقات 'IHS' آمریکا در گزارشی فاش کرد که گروه تروریستی داعش 71 بار از سلاح های شیمیایی در حملات خود به عراق و سوریه از سال 2014 میلادی تاکنون، استفاده کرده است.


این در حالی است که ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز اعلام کرد، گروه تروریستی – تکفیری داعش در حمله به عناصر گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه در شمال حلب، از راکت حاوی گازهای سمی شیمیایی استفاده کرده است.


موضوع استفاده غیرقانونی از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان و از سوی گروه تروریستی داعش در روزهای اخیر موجب شد که رسانه های ترکیه از زخمی شدن شمار زیادی غیرنظامی در شمال حلب براثر حملات داعش در شمال حلب خبر دهند.


مصدومین این حملات به بیمارستان های ترکیه در نواحی مرزی منتقل شده اند ولی قبل از بستری کردن این مصدومین تیم های ویژه ترکیه این مصدومین را از نظر آثار حملات شیمیایی، بیولوژیک، رادیولوژیک و هسته ای کنترل کرده و سپس به بخش های اورژانس بیمارستان اجازه ورود داده بودند.


ارتش ترکیه با همراهی به اصطلاح ارتش آزاد سوریه مدتهاست در حومه الباب برای آزادسازی این شهر استراتژیک تجمع کرده است.


نیروهای ترکیه دو بار در این منطقه مورد حمله قرار گرفته که منابع دولتی گفته اند یکی از این حملات از سوی داعش و دیگری از سوی جنگنده های ارتش سوریه صورت گرفته است.


گروه تروریستی داعش در حالی از جنگ افزارهای شیمیایی، برای حمله به مواضع غیرنظامیان استفاده می کند که آثار مخرب این نوع حملات بر شهروندان سوریه، موجی از نگرانی و ترس را به همراه داشته است.


کارشکنی کشورهای حامی تروریسم ضدسوری برای اعزام بازرسان بین المللی به سوریه با هدف ثبت موارد استفاده تروریست ها از جنگ افزارهای شیمیایی در حالی در روزهای اخیر تشدید یافته است که بازرسان روسیه اطلاعات تائید استفاده از گاز خردل در شرق حلب از سوی تروریست های داعش را اعلام کرده اند، اما برخی از کشورهای غربی تمایلی به برملایی این اقدام غیر قانونی گروه تروریستی داعش از خود نشان نداده اند.


آنچه که امروز در فضای رسانه ای جهان درباره استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی از سوی داعش مطرح است، در دو بعد قابل بررسی است. نخست کارشکنی شماری از کشورهای غربی در مسیر ابهام زدایی و بازرسی قانونی و دوم نقش رسانه های غربی در سرپوش گذاشتن بر حقایق بی شماری که پیرامون اقدامات ضدانسانی گروه تروریستی داعش مطرح شده است.


در بعد نخست، با وجود آنکه کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی بر استفاده از سلاح شیمیایی از سوی گروه تروریستی داعش مهر تایید زده اند، اما، شماری از کشورهای غربی هم چنان با رفع اتهام از گروه های معارض، تلاش می کنند تا این اقدام را متوجه دولت سوریه نمایند.


تداوم کارشکنی ها و مانع تراشی های شماری از کشورهای غربی در حالی است که هدف آنها از پنهان کردن این اقدامات، جنگ تمام عیار با دولت سوریه اعلام شده است.


در حالی که کشورهای منطقه با همکاری نهادهای بین المللی ضمن اتخاذ رویکردی سازنده و متوازن درصدد حل و فصل سیاسی بحران کنونی سوریه هستند، تلاش شماری از دولت های غربی برای کتمان حقایق مورد تایید نهادهای بین المللی، فاقد وجاهت حقوقی و سیاسی است.


با وجود اینکه استفاده غیرقانونی تروریست ها از جنگ افزارهای شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان در سوریه و عراق، امری محرز اعلام شده است، آمریکا و گروه کشورهای ضدسوری همواره از بررسی این موضوع مهم و حساس در شورای امنیت سازمان ملل خودداری کرده اند و بدتر آنکه به اقدامات غیرقانونی خود علیه ملت سوریه ادامه می دهند.


در بعد دوم، اما، شماری از رسانه های غربی با وجود آنکه موضوع استفاده داعش از مواد شیمیایی مسموم کننده در منطقه خاورمیانه از مسائل روز تحولات سوریه است، تلاش می کنند با پخش اخبار دروغین و گاه متناقض، نه تنها این جنایت آشکار را پنهان کنند، بلکه با وارونه جلوه دادن حقایق، بحران کنونی سوریه را متوجه دولت سوریه نشان داده و تاکید بر ضدیت با حاکمیت ملی سوریه را بر جنایت های ضدانسانی داعش ارجح جلوه دهند.


در حالی که اقدامات غیرقانونی گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری تحت حمایت آمریکا برای براندازی حکومت سوریه کاملا شکست خورده است، سکوت رسانه ای غرب همزمان با حمایت های گسترده تسلیحاتی، مالی، اطلاعاتی و عملیاتی از تروریست ها و افزایش آزادی عمل آنها سبب شده تا گروه تروریستی داعش، با استفاده غیرقانونی از جنگ افزارهای شیمیایی، به جنایات ضد بشری خود ادامه داده و موجی از بی ثباتی و ناامنی را در منطقه به همراه بیاورد.


ایرنا نوشت : بی تردید، کارشکنی شماری از کشورهای غربی و پنهان کاری رسانه های غربی دو حقیقتی است که هیچ گاه از افکار عمومی منطقه به ویژه، ملت سوریه، پاک نخواهد شد و مردم منطقه و جهان همچنان که جنایت های گروه تروریستی داعش را فراموش نمی کنند، کارشکنی و مانع تراشی جهان غرب علیه منطقه راهبردی خاورمیانه را نیز هیچ گاه از یاد نخواهند برد.