کمیته نظارت بر توافق اوپک به ریاست کویت تشکیل شد

    •••••  پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۴ کد مطلب : 108654/a   

اعضای اوپک دیروز پس از اجماع بر سر کاهش سقف تولید خود و به دنبال آن همکاری کشورهای غیرعضو این سازمان برای کاهش تولید نفت، تصمیم گرفتند کمیته ای وزراتی متشکل از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به ریاست کویت برای نظارت بر چگونگی اجرای توافق نشست ١٧١ اوپک تشکیل دهند.

 

به گزارش تحلیل ایران  توافق وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بر سر کاهش سقف تولید منوط به همکاری کشورهای غیرعضو این سازمان برای کاستن از مقدار مازاد عرضه موجود در بازارهای جهانی نفت خام در یکصدو هفتاد و یکمین نشست عادی اعضای اوپک در وین پنج بند داشت.


پنج بند این توافق به شرح زیر است:

در تحقق اجرای توافق الجزیره در نشست فوق العاده اوپک، نشست عادی ١٧١ وزیران نفت و انرژی اوپک تصمیم گرفت سقف تولید اعضای این سازمان با یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز کاهش به مجموع ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز برسد، که از یکم ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی (یکشنبه، ١٢ دی‎ماه) اجرایی می شود.


مدت توافق نشست ١٧١ اوپک ٦ ماه خواهد بود و با درنظر گرفتن شرایط و دورنمای بازارهای جهانی نفت خام برای ٦ ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود. 


توافق‎های آینده اعضای اوپک نباید از توافق نشست ١٧١ وزیران نفت و انرژی اوپک تاثیر بپذیرد.

قرار شد کمیته ای وزارتی  متشکل از کشورهای الجزایر، کویت، ونزوئلا و دو کشور غیرعضو اوپک به ریاست کویت و با همکاری دبیرخانه اوپک تشکیل به طور دقیق نحوه اجرا و تعهد تولیدکنندگان به توافق را نظارت کند و گزارش‎های خود را تحویل کنفرانس وزیران دهد.


ایرنا نوشت: این توافق با مشاوره‌های گسترده و تفاهم با اعضای کلیدی غیرعضو اوپک، از جمله روسیه، که پذیرفته‌اند تولید خود را ٦٠٠ هزاربشکه در روز کاهش دهند، حاصل شده است.