اسلام هرگز اجازه سلاح کشتار جمعی را نمی دهد

    •••••  چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۹ کد مطلب : 109317/a   

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در پیامی به دومین کنفرانس اسلام و حقوق بشر دوستانه بیان داشت: وقتی اسلام اجازه کشتن حیوانات و ازبین بردن درختان را در اطراف میدان جنگ نمی دهد به یقین سلاح کشتار جمعی را که بی گناه و باگناه را از بین می برد هرگز اجازه نخواهد داد.

 

به گزارش تحلیل ایران،  این مرجع تقلید دراین پیام که عصر امروز چهارشنبه در مراسم آغاز این کنفرانس درقم قرائت شد، بیان کرده است: گروه هایی گمان می کنند منافع شخصی آنها در جنگ است، اگر تفهیم شود که جنگ به نفع هیچ کس نیست به دنبال آن نمی روند.


وی درادامه این پیام اظهار داشته است: ضرورت این همایش هنگامی آشکارتر می شود که می بینیم تمام حقوق انسان ها در بسیاری از مناطق دنیا زیر پا گذاشته شده است، البته در دنیای امروز قوانین خوبی برای حفظ حرمت انسان، صلح و آرامش و سعادت او داریم، اما متاسفانه زمانی که این قوانین برای منافع شخصی گروهی از دولت ها و سیاستمداران دنیا مزاحم می شود، همه آنها را به فراموشی می سپارند.


وی بیان کرده است: درحالی که منافع شخصی ما در این است که به این قوانین احترام بگذاریم، جنگ جهانی اول و دوم چه بلایی بر سر دنیا آورد؟ چه ویرانی ها، کشتارها و ناقص العضوها برجای گذاشت و چه ثروت های عظیمی در این راه برباد رفت که اگر صرف عمران و آبادانی دنیا می شد، دنیای دیگری داشتیم.


آیت الله مکارم شیرازی دراین پیام بیان داشته است: اکنون هم همین ماجرا در کشورهای متعددی جریان دارد و جز ویرانی، ناتوانی و از دست دادن عزیزان نتیجه ای نداشته است، ویرانه هایی که شاید 50 سال برای جبران آن طول بکشد.


این مرجع تقلید خاطرنشان کرده است: در قرآن مجید با صراحت در آیه 15 و 16 سوره مائده آمده است: خداوند قرآنی بر شما فرستاده که همگان را به راه صلح و صفا دعوت می کند و از ظلمت اختلاف به نور وحدت فرامی خواند و راه مستقیم زندگی را به آنها نشان می دهد، درجای دیگر به صراحت می فرماید: صلح بهترین گزینه برای بشر است و حتی دستور می دهد که اگر بین برادران دینی اختلافی واقع شد باید بقیه ساکت نباشند و برخیزند و آنها را به صلح و آشتی دعوت کنند و در جای دیگر می فرماید تا زمانی که به شما حمله نکنند هرگز دست به اسلحه نبرید.


وی دراین پیام اظهار داشته است: حضرت علی (ع) در نهج البلاغه در عهدنامه مالک اشتر هنگامی که به فرمانروایی مصر فرستاده می شود، می گوید: به تمام مردم مصر محبت کن، چرا که آنها دو گروه هستند یا برادر دینی تو هستند و یا همنوع تو و به این ترتیب نسبت به مسلمانان و غیرمسلمانان یکسان توصیه می کنند.


آیت الله مکارم شیرازی ادامه داده است: اهتمام اسلام نسبت به حقوق بشر دوستانه تا آنجاست که در روایات اسلامی می خوانیم هر زمان مسلمانان گرفتار دشمنان مسلحی می شدند پیش از آنکه لشکریان به میدان جنگ بروند پیامبر اسلام آنها را فرامی خواند و می فرمود شما هرگز شروع به جنگ نکنید و اگر دشمنی حمله کرد در مقام دفاع برآیید، پیامبر خطاب به لشکریانش می فرمود: درختان را قطع نکنید، حیوانات را آزار ندهید، زنان و مردان پیر و کودکان را آزار نرسانید و کسانی که از میدان جنگ برکنارند، مزاحم آنها نشوید، به مجروحان لشکر دشمن کمک کنید و آنها را به قتل نرسانید.


این مرجع تقلید دراین پیام بیان داشته است : بدیهی است وقتی اسلام اجازه کشتن حیوانات و ازبین بردن درختان را در اطراف میدان جنگ نمی دهد به یقین سلاح کشتار جمعی را که بی گناه و باگناه را از بین می برد هرگز اجازه نخواهد داد، دردوران زندگی پیامبر اسلام (ص) بیش از 80 جنگ از سوی دشمنان به آن حضرت تحمیل شد ولی چون مسلمانان از کشتن دیگران پرهیز داشتند، در تمام آنها بیش از یکهزار نفر به قتل نرسید، اینها تعالیمی است که 1400 سال قبل از سوی پیامبر اسلام داده شده و بعد از14 قرن باید دنیا در یک سطح بسیار بالایی از صلح طلبی قرار داشته باشد.


وی بیان داشته است: به اعتقاد اینجانب مشکل اصلی، فرهنگی است که گروه هایی گمان می کنند منافع شخصی آنها در جنگ است، اگر تفهیم شود که جنگ به نفع هیچ کس نیست به دنبال آن نمی روند.دامنه حقوق بشر دوستانه در اسلام علاوه بر انسان ها شامل محیط زیست هم می شود و اسلام هرگز اجازه نمی دهد کسانی محیط زیست را ویران می کنند و نباید کسانی چنین کنند که حتی نسل های آینده هم زیان ببینند.


آیت الله مکارم شیرازی دراین پیام ادامه داده است: امید است صدای شما عزیزان به گوش همه مردم دنیا برسد و در آن بیندیشند و راه صلح و صفا را بهترین راه برای زندگی خود بدانند.


دومین کنفرانس بین المللی اسلام و حقوق بشر دوستانه بین المللی با حضور اندیشمندانی از داخل و20 کشور جهان عصر امروز چهارشنبه درقم آغاز شد.


ایرنا نوشت: در مراسم افتتاحیه این کنفرانس آیات اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری و برخی دیگر از شخصیت های داخلی و خارجی سخنرانی می کنند.