پلیس ترکیه ۱۱۴نفر از مسوولان حزب دمکراتیک خلق ها را دستگیر کرد

    •••••  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۱ کد مطلب : 109829/a   

پلیس ترکیه در پی حملات خونین تروریستی به استانبول، با یورش به مراکز 'حزب دمکراتیک خلق ها' (ح.د.پ) که از سوی دولت آنکارا به عنوان شاخه سیاسی 'پ.ک.ک' شناخته می شود، 114 نفر از مسوولان این حزب را دستگیر کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران  در حملات تروریستی شنبه شب در استانبول دست کم 38 نفر کشته و 155 نفر زخمی شدند. 31 نفر از کشته شدگان از نیروهای ویژه پلیس ترکیه بودند.


گفته می شود 'عقاب های آزادی کردستان' (تاک) که در یکی دو سال اخیر نام آن به دنبال حملات تروریستی خونین شنیده می شود و یک تشکل وابسته به پ.ک.ک می باشد، مسوولیت حملات تروریستی شنبه شب در استانبول را بر عهده گرفته است.


'سلیمان سویلو' وزیر کشور ترکیه در این ارتباط گفته است که دولت آنکارا در مبارزه با تروریسم، عزم راسخ دارد و بی رحمانه تروریست ها و عوامل و حامیان آنها را پاکسازی خواهد کرد.


عملیات پلیس ترکیه برای بازداشت افراد مظنون به شرکت در عملیات تروریستی استانبول در حالی شروع شده که حزب دمکراتیک خلق ها از امضای بیانیه مشترک احزاب سیاسی 'عدالت و توسعه' (آک)، 'جمهوریخواه خلق' (ج.ح.پ) و 'حرکت ملی' (م.ح.پ) در مجلس این کشور در محکوم کردن حملات تروریستی، خودداری کرده است . این اقدام حزب کردها با واکنش های گسترده ای در جامعه ترکیه روبرو شده است.


حزب دمکراتیک خلق ها به جای امضای این بیانیه که دیروز در مجلس ملی ترکیه قرائت شد، با صدور بیانیه مستقلی، این حمله تروریستی را به شدت محکوم کرده است.


رسانه های ترکیه امروز با عنوان فوری، خبر از عملیات علیه حزب دمکراتیک خلق ها داده و گزارش دادند که در عملیات همزمانی که در مراکز چندین شهر ترکیه شروع شده، تاکنون 114 نفر از جمله 'آیسل گوزل' رییس این حزب در استانبول و 'ابراهیم بیرینجی' رییس این حزب در آنکارا بازداشت شده اند .


این عملیات در قالب تحقیقات دادستانی استانبول، در خصوص حملات تروریستی این شهر شروع شده است.


ایرنا نوشت: مجلس ترکیه مصونیت سیاسی شماری از نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان حزب دمکراتیک خلق ها که دارای 59 کرسی در پارلمان است را لغو کرده و 10 نفر از نمایندگان این حزب از جمله دو رهبر آنها را بازداشت کرده است .