مرگ غیرطبیعی روزانه ۱۵ تفر در تهران

    •••••  پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵ — ۰۹:۲۷ کد مطلب : 110892/a   

 روز گذشته مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از مرگ غیرطبیعی قریب به دو هزارو ۸۰۰ نفر در استان تهران خبر داد. مسعود قادی پاشا درباره آمار مرگ‌های غیرطبیعی تهرانی‌ها در سال جاری اظهارکرد: برابر آمار موجود که تا نیمه نخست امسال استخراج شده، در استان تهران دو هزار و ۷۹۷ تن به دلیل مرگ‌‌های غیرطبیعی جان خود را از دست داده ‌اند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تابناک، بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سویWHO سالانه ۳/۵ میلیون مرگ در جهان در اثر تصادفات جاده ای رخ می‌دهد که بیش از دو میلیون آن در کشور‌های در حال توسعه است که این امر مسبب بیش از ۵۲ میلیون ضایعه در سال نیز محسوب می‌شود. با اینکه تصویب قانون تروما در سال ۱۳۶۳در مجلس مطرح شد، اما این قانون تاکنون به اجرا درنیامده است.تروما (Trauma) در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک، آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد.

 

امروزه خطرات ناشی از تصادفات و تروما نسل جوان را تهدید می‌کند، به طوری که میانگین سنی افراد آسیب پذیر تروما ۱۸ تا ۴۹ ساله است و ۵۷ تا ۶۰ درصد افراد در معرض خطر را جوانان تشکیل می‌دهند. از نظر مادی نیز سالانه بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه غرامت و خسارت‌های ناشی از حوادث و تروما است. از آنجا که حدود ۵۰ درصد ازفوتی‌ها در کشور در حوادث جاده ای از زمان وقوع تصادف تا رسیدن به بیمارستان رخ می‌دهد، باید گفت که یکی از مسائل مهم در کاهش خسارات ناشی از ضربات کوتاه شدن زمان امداد رسانی به مجروحان باشد.


تروما در کمین شهروندان تهرانی

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه مرگ غیرطبیعی به مرگ‌هایی گفته می‌شود که در پی وقوع حوادث ناشی از تصادف‌، سوءمصرف مواد مخدر، سقوط از بلندی، سوختگی، مصرف مواد روانگردان مسمومیت دارویی، سلاح سرد، مصرف الکل و... رخ می‌دهد، گفت: براین اساس بیشترین علل مرگ ساکنان استان تهران در نیمه نخست سال ۹۵ تصادفات بوده است، طوری که طی این مدت ۷۵۶ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

 

قادی‌پاشا ادامه داد: پس از تصادف، سوء مصرف موادمخدر با ۲۰۸ مورد فوتی در رتبه بعدی قرار دارد و مواردی همچون سوختگی با ۱۲۴ مورد فوتی، سقوط از بلندی و... در رتبه‌های بعدی قرار دارد. مدیرکل پزشکی قانونی تهران همچنین از مراجعه ۵۵ هزار و ۲۴۴ مورد برای رسیدگی به پرونده نزاع به مراکز پزشکی قانونی خبر داد و گفت: بیشترین مراجعه نزاع در شش ماهه نخست امسال مربوط به خرداد ماه با مراجعه ۱۰ هزار و ۱۲۷ نفر به مراکز پزشکی قانونی استان تهران است.

 

 بررسی آمار مرگ‌های غیرطبیعی در استان تهران نشان می‌دهد که به طور میانگین در شش ماهه نخست امسال روزانه ۱۵ نفر به دلیل مرگ‌های غیرطبیعی جان خود را از دست داده‌اند و همچنین طی این مدت روزانه ۲۹۷ نفر نیز برای نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کرده‌اند.


مرگ سالانه۱۸هزار نفر به دلیل حوادث تروما


چندی پیش هم وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۸ هزار نفر در کشور به دلیل تروما جان خود را از دست می‌دهند، گفت: همکاری بین‌بخشی دستگاه‌ها برای کاهش حوادث ترافیکی امری ضروری است.

 

سیدحسن قاضی زاده‌هاشمی اظهار کرد: در زمینه تروما و حوادث ترافیکی مردم بیشتر از وزارت بهداشت انتظار دارند، در حالی که این مساله به صورتی بوده که همکاری بین‌بخشی نیاز دارد. او افزود: نه تنها در حوادث ترومایی بلکه همه عوامل پیشگیرانه در نظام سلامت نیازمند همکاری سایر دستگاه‌ها و مشارکت فرهنگی آحاد مردم است. وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه حوادث تروما قابل پیشگیرانه است،‌ گفت: بی شک نمی‌توان همه انتظارات را از وزارت بهداشت داشت، زیرا همکاری دستگاه‌ها در این زمینه باید به گونه‌ای باشد تا منجر به کاهش حوادث و سوانح ترافیکی که مهم‌ترین عامل بروز مرگ‌های ناشی از تروما در کشور است، شوند.‌

 

هاشمی با بیان اینکه سالانه در کشور حدود ۱۸ هزار نفر در اثر آسیب‌های ناشی از تروما جان خود را از دست می‌دهند، گفت: راه‌اندازی سامانه اورژانس در این زمینه بسیار موثر است و تامین کمبودها و ساماندهی اورژانس هوایی قطعا‌ تا درصد قابل توجهی می‌تواند عوارض ماندگار ناشی از حوادث تروما را کاهش دهد. او خاطرنشان کرد: ارجاع سریع مصدوم به نزدیک‌ترین محل درمان و اعمال اصول کامل و صحیح انتقال آن و همچنین ارتقای اورژانس هوایی در زمینه کاهش حوادث ترومایی به شدت موثر است.