تونس برای تروریست‌های بازگشته از کانون درگیری‌ها زندان می‌سازد

    •••••  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۱ کد مطلب : 111868/a   

سخنگوی دولت تونس با تاکید بر مخالفت دولت با بازگشت تروریست‌ها به کشور و تکذیب هرگونه توافق محرمانه با کشورهای اروپایی یا غربی در این راستا اعلام کرد که در حال بررسی ساخت یک زندان یا یک مرکز بازپروری برای تونسی‌هایی است که از کانون‌های درگیری در لیبی،‌ عراق و سوریه بازمی‌گردند.

 

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ایاد الدهمانی، سخنگوی دولت تونس در کنفرانسی مطبوعاتی که پس از جلسه کابینه این کشور برگزار شد، گفت: در حال بررسی امکان ساخت یک واحد زندان و یا یک مرکز بازپروری برای تونسی‌هایی هستیم که از کانون‌های درگیری در سوریه و عراق بازگشته‌اند تا بتوانیم به این ترتیب آنها را تحت کنترل بیشتری قرار دهیم،‌ این مساله در حال بررسی است.

 

الدهمانی اظهار داشت:‌ تونس مخالف بازگشت این تروریست‌ها بوده و هرگز برای بازگرداندن آنها تلاش نمی‌کند و به محض ورودشان به کشور آنها را بازداشت کرده و قانون تروریسم را علیه آنها اجرا خواهد کرد.

 

به گفته سخنگوی دولت تونس، دستگاه اطلاعات و امنیت این کشور درباره هویت این اشخاص که تعدادشان کمتر از ۳۰۰۰ تن است اطلاع دارد و حدود ۸۰۰ تروریستی که از سال ۲۰۰۷ به کشور بازگشته‌اند یا در زندان بوده و یا در حبس خانگی هستند و یا تحت کنترل شدید دستگاه امنیتی قرار دارند.

 

یوسف الشاهد، نخست وزیر تونس روز پنجشنبه تاکید کرد که تونس در برخورد با مساله بازگشت تکفیری‌ها جدی خواهد بود و آنها بر اساس قانون مبارزه با تروریسم محاکمه خواهند شد.

 

در فصل سی‌وسوم قانون مبارزه با تروریسم و پولشویی آمده است، هر شخصی که از خاک کشور و یا یک کشور خارجی برای آموزش فردی جهت ارتکاب جنایت تروریستی در داخل خاک تونس و با خارج آن استفاده کند و یا با هدف ارتکاب یکی از اشکال جرائم تروریستی کشور را ترک کند، مرتکب جرائم تروریستی شده و مجازات حبس برایش در نظر گرفته می‌شود.

 

الشاهد در واکنش به برخی خبرها مبنی بر توافق محرمانه دولت تونس با برخی کشورهای اروپایی برای پذیرش تروریست‌ها در مقابل دریافت کمک‌های مالی برای ساخت پروژه‌ها در گفتگو با تلویزیون رسمی تونس با تاکید بر اینکه با بازگشت تروریست‌ها از کانون‌های تنش موافق نیست، گفت: ‌دولت تونس با هیچ کشوری هیچ گونه توافقنامه محرمانه‌ای در خصوص بازگشت تروریست‌ها به امضا نرسانده و دولت با بازگشت آنها موافق نیست و در صورت بازگشت‌شان بر اساس قانون مبارزه با تروریسم با آنها برخورد خواهد کرد.

 

الشاهد در ادامه تاکید کرد:‌ مساله بازگشت تکفیری‌ها از میادین درگیری موضوعی است که نه فقط به تونس بلکه به تمامی کشورهای اروپایی و غربی مربوط می‌شود و تمامی رهبران کشورهایی که من با آنها گفتگو کردم از این مساله ابراز نگرانی کردند.

 

نخست وزیر تونس افزود:‌ تونس نیز این موضوع را جدی می‌گیرد زیرا برای امنیت مردم این کشور اهمیت دارد و تمامی دستگاه‌های دولتی این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

 

وی ادامه داد: ما لیست کامل اسامی این اشخاص را در اختیار داشته و تک تک آنها را می‌شناسیم.

الشاهد در ادامه از تمامی طرف‌های سیاسی و مدنی خواست به دور از هرگونه حساب و کتاب‌های سیاسی برای مقابله با این خطر وارد عمل شوند.

 

در برخی گزارش‌های بین المللی تعداد تونسی‌های حاضر در کانون‌های درگیری در لیبی، سوریه و عراق بیش از ۵۵۰۰ تن تخمین زده شده است.

 

شش حزب عضو جنبش ندای تونس نیز روز پنج‌شنبه در بیانیه مشترکی نسبت به بازگشت تروریست‌ها به این کشور ابراز نگرانی کرده و این امر را تهدیدی برای امنیت ملی و منطقه‌ای توصیف کردند.

 

ایسنا نوشت:این احزاب در ادامه نارضایتی خود را از عملکرد دستگاه دیپلماسی کشور در خصوص حادثه تروریستی برلین و اینکه دولت آلمان از اخراج تمامی پناهجویان تونسی خبر داد،‌ اعلام و تاکید کردند که در زمینه تمامی اقدامات جهت مقابله با بازگشت تروریست‌ها به کشور و عفو آنها تلاش خواهند کرد.