رهبر کاتالان‌های اسپانیا وعده داد رفراندوم داد

    •••••  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۸ کد مطلب : 111874/a   

رئیس منطقه جدایی طلب کاتالونیای اسپانیا با وجود مخالفت شدید دولت مرکزی این کشور، اعلام کرده است که طی سال جدید میلادی برای استقلال این منطقه "رفراندومی قانونی و الزام‌آور" برگزار می‌کند.

 

به گزارش تحلیل ایران   به نقل از خبرگزاری فرانسه، کارلوس پوجدمون، رئیس منطقه کاتالونیا طی پیامی تلویزیونی از مرکز دولت منطقه‌ای در بارسلونا عنوان کرد، 2017 سالی "حیاتی" برای منطقه ثروتمند شمال شرقی اسپانیا خواهد بود که توسط دولتی حامی استقلال مدیریت می‌شود.

 

پوجدمون ادامه داد: ما کاتالان‌ها آزادانه از طریق یک رفراندوم الزام‌آور و قانونی درباره آینده خود تصمیم خواهیم گرفت.

 

وی پیش از این در پاییز سال گذشته اعلام کرده بود که در سپتامبر 2017 اقدام به برگزاری چنین رفراندومی خواهد کرد اما دادگاه قانون اساسی این تصمیم را برای دوره‌ای پنج ماهه به تعویق انداخت تا درباره ممنوعیت همیشگی یا لغو تعلیق آن تصمیم‌گیری کند.

 

با این حال رئیس منطقه کاتالونیا طی سخنان خود اظهار کرد، این رای گیری "براساس اختیارات قانونی ما" برگزاری خواهد شد. وی اما به جزئیات واکنش احتمالی‌اش به حکم ممنوعیت دائمی برگزار رفراندوم از سوی دادگاه قانون اساسی اشاره نکرد.

 

جدایی طلبان کاتالونیا سال‌هاست که تلاش می‌کنند رای مثبت دولت مرکزی اسپانیا برای برگزاری رفراندوم استقلالی چون رفراندوم سال 2014 اسکاتلند جلب کنند.

 

پیس از پوجدمون، آرتورماس، رئیس وقت کاتالونیا نیز تلاش کرد تا چنین رفراندومی را برگزار کند، اما با تصمیم دادگاه قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت برگزاری چنین انتخاباتی، رفراندومی نمایدن و غیرالزام آور برگزار کرد.

 

ایسنا نوشت:در این رفراندوم بیش از 80 درصد شرکت کنندگان به استقلال رای دادند با وجود اینکه از مجموع 6.3 میلیون فرد مجاز برای شرکت در انتخابات تنها 2.3 میلیون تن پای صندوق رای رفتند.