نشاط و شادابی عامل امید افزای زندگی

    •••••  شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۴ کد مطلب : 112595/a   

گسترش روحیه نشاط و شادابی در جامعه از اولویت هایی است که در سخنان اخیر رئیس جمهوری با بیان وظایف دولت برای ارمغان شادی برای مردم مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

 

به گزارش تحلیل ایران نشاط و شادی در یک جامعه آنقدر با اهمیت است که در دین اسلام زندگی با نشاط ، نعمت و رحمت خداست و زندگی توام با گریه و زاری و ناله افسردگی، خلاف رحمت و نعمت خداست زیرا شادی باعث نشاط و امید و غم و اندوه باعث افسردگی و یاس و ناامیدی است.


گسترش شهرها و صنعتی شدن جوامع تاثیرات فراوانی در نشاط یک جامعه بر جا گذاشته است.


مواجه شدن با تحولات ساختاری همانند مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و همچنین گذر از جامعه سنتی به جامعه مدرن و ورود به عرصه دنیای تکنولوژی، بروز پدیده های مختلفی در حوزه اجتماعی را موجب شده که این موضوع نشاط و شادی جامعه را بیشتر از گذشته تحت تاثیر قرار داده است.


افراد یک جامعه در گروه های سنی متفاوت، نیاز به شادابی دارند و برای دستیابی به این مهم باید یک دسته فاکتورهای اساسی را مد نظر قرار دهند که یکی از فاکتورها و مولفه های نشاط اجتماعی امیدبخشی و امیدآفرینی است.


بسط و گسترش روحیه نشاط، امیدواری، اعتماد اجتماعی و هنجارهای اجتماعی از اولویت هایی است که باید حائز اهمیت قرار گیرد.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز بر ترویج فرهنگ شادی و نشاط حلال در جامعه تاکید کرد و گفت: ترویج فرهنگ شادی و نشاط حلال در جامعه با استفاده از ابزارهای ارزشمند رایج در میان مردم از جمله موسیقی؛ سینما و تئاتر باید جزو سیاست های اصولی مدیران در سطوح مختلف قرار گیرد.


حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی افزود: شادی و نشاط در جامعه یک اصل ثابت اسلامی است و اسلام برای شادی حدودی قرار داده است.


وی اظهار کرد: بر اساس دین مبین اسلام، هر فعل مباحی که مخالفتی با شرع نداشته باشد برای ابراز خوشحالی اشکالی ندارد مانند اینکه فرد تبسم کند، لبخند بزند، گفت وگو کند، به پارک یا کوه برود و به نوعی شادی و احساسات خود را بروز دهد.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان افزود: نشاط هر جامعه ای موتور محرکه آن است بطوری که توسعه یافتگی هر جامعه با میزان نشاط اجتماعی اندازه گیری می شود.


وی اظهار کرد: ﻧﺸﺎﻁ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ، ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﯽ، ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ میان مردم ﻭ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺗﻌﻬﺪ ﻭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﻫﻤﻪ بیانگر میزان توسعه یافتگی یک جامعه هستند.


استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان نیز گفت: وجود شادی و نشاط در جامعه آنقدر با اهمیت است که در دین اسلام هم بارها به آن اشاره شده است.


فخری رضایی با تاکید بر پرداختن هر چه بیشتر برای دستیابی به راهکارهای تقویت روحیه، امید و نشاط در جامعه گفت: منظور از نشاط در جامعه آرامش فکری به دورازهرگونه دغدغه اضافه و یا افکار پریشان در بین مردم است که آسیب های اجتماعی و هیاهوی زندگی شهری باعث شده است این نشاط به تدریج در جامعه کمتر از گذشته شود.


به گفته این جامعه شناس، تقویت نقطه ترویج مثبت اندیشی در جامعه ضروری است زیرا این مهم باعث انتقال امید به نسل فعلی و آینده کشور می شود.


رضایی ترویج مظاهر صحیح شادی، آگاه سازی مردم برای درک شادی واقعی و تمایز آن با شادی کاذب، اجرای برنامه های مناسب فرهنگی و هنری و فاخر، اجرای برنامه های ورزش عمومی، ایجاد یا بهبود زیر ساخت های لازم برای تقویت روحیه نشاط عمومی، همچنین تقویت فرهنگ بومی را از راهکارهای مناسب جهت ارتقای نشاط اجتماعی عنوان کرد.


یک روانشناس ارشد تربیتی نیز معتقد است: شادی به معنای سرزندگی و کامیابی و از مهمترین نیازهای روانی بشر است و بدلیل تأثیرات عمده ای که بر زندگی انسان می گذارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.


زهره کثیری افزود: شادی موهبت بزرگی است که باید آن را جستجو کرد، یافت، غنیمت شمرد و به دیگران نیز منتقل کرد.


وی همچنین شادی و نشاط را یکی از مسائل مهم و تأثیرگذار در زندگی و پویایی آن دانست و گفت: شادی به معنای خوشی، خرمی، طراوت و زنده دلی است که در رشد و بالندگی افراد و همچنین در بروز استعدادها و خلاقیت آنان نقش اساسی دارد و افراد بی نشاط و اندوهگین نمی توانند از استعدادهای نهفته خویش بهره کافی ببرند.


این روانشناس افزود: وجود نشاط اجتماعی در میان جوانان، افسردگی و سرخوردگی را به همراه دارد.


ایرنا نوشت : وی خاطرنشان کرد برای شاد بودن باید مولفه امید به زندگی را افزایش داد، چون امید به زندگی و شاد بودن باعث کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد ، خودکشی و... می شود پس برای افزایش امید به زندگی باید به دوران جوانی و نوجوانی و دغدغه های این نسل بها و ارزش دهیم.