زمان تشییع و مراسم یادبود استاد شریعتمداری اعلام شد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۲ کد مطلب : 112959/a   

به گزارش تحلیل ایران ، مراسم تشییع دانشمند فقید کشور دکتر علی شریعتمداری روز پنج شنبه، 23 دی ماه جاری ساعت 9:30 صبح از مقابل دانشگاه خوارزمی (واقع در خیابان شهید مفتح پایین‌تر از سمیه) انجام خواهد شد.

همچنین پیکر ایشان پس از تشییع در مقابل دانشگاه خوارزمی در قطعه 110 بهشت زهرا (س) در کنار همسر آن مرحوم به خاک سپرده خواهد شد.

بر اساس اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مراسم ختم به مناسبت درگذشت این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در روز شنبه، 25 دی ماه از ساعت 15:30 الی 17 در مسجد نور (واقع در میدان فاطمی) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی شریعتمداری، چهره ماندگار کشور و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روز گذشته در سن 93 سالگی به علت کهولت سن در شهر شیراز دار فانی را وداع گفت.

مرحوم شریعتمداری که در سال 1302 شمسی در شهر شیراز به دنیا آمده بود، پس از اتمام تحصیلات متوسطه در این شهر وارد دوره آموزش عالی شد و در سال 1332 مدرک کارشناسی علوم تربیتی و در سال 1335 مدرک کارشناسی علوم قضایی خود را اخذ کرد.

وی سپس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت و در سال 1336 موفق شد تا مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته آموزش متوسطه را ازدانشگاه ایالت میشیگان و مدرک دکترای خود را در رشته  فلسفه، تعلیم و تربیت و برنامه‌ریزی درسی در سال 1338 از دانشگاه تنسی اخذ کند.

آن مرحوم در طول دوران تحصیل در کسوت شریف معلمی نیز به انجام وظیفه مشغول بود و پس از بازگشت به کشور در سال 1339 به عنوان استاد در رشته علوم تربیتی در دانشگاه اصفهان به کار مشغول شد. وی مدتی در سمت وزیر فرهنگ و آموزش عالی در دولت موقت مهدی بازرگان مشغول فعالیت بود.

در سال 1344 و هنگامی که به علت فعالیت سیاسی علیه نظام ستمشاهی دیگر نمی‌توانست در داخل از کشور به فعالیت علمی بپردازد، به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های ایالت ایندیانا و تنسی به خدمت پرداخت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای ادامه خدمت به کشورش به ایران بازگشت و با عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران به فعالیت علمی پرداخت.

مرحوم مغفور دکتر علی شریعتمداری از همان ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی حضور در سمت‌های مهم و حساسی مانند عضویت در ستاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، ریاست گروه برنامه‌ریزی درسی رشته‌های علوم انسانی،  عضویت در هیات مرکزی گزینش و استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، عضویت در شورای پژوهش‌های علمی کشور، عضویت در هیات رییسه انجمن‌ ایرانی فلسفه تعلیم و تربیت و نیز انجمن روانشناسی ایران و و ... را در کارنامه پربار زندگی خود دارد.

ایشان به پاس خدمات علمی و فرهنگی، مدال درجه یک علمی و نشان درجه یک تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران و لوح چهره ماندگار علمی کشور را نیز دریافت کرده است.

تسنیم نوشت : از جمله آثار علمی مرحوم دکترشریعتداری می‌توان به کتاب‌های آموزش در حوزه و دانشگاه، روشنفکر کیست؟، تعلیم و تربیت اسلامی، جایگاه علوم انسانی در تولید علم، چگونگی ارتقای سطح علمی کشور، نقد و خلاقیت در تفکر، نقد آرای برخی از دانشمندان معاصر و... اشاره کرد.