پاک‌سازی استان حمص سوریه از عناصر داعش

    •••••  شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ — ۲۳:۳۸ کد مطلب : 113390/a   

به گزارش تحلیل ایران، خبرگزاری رسمی دی‌پی‌اِی آلمان به نقل از یک منبع نظامی گفت این عملیات وسیع با حضور 10 هزار نیرو که بیشتر آن‌ها از گروه‌های دفاع ملی و گروه‌های نظامی از جمله «عقاب صحرا» هستند، آغاز شد.

 

این عملیات به‌منظور آزادسازی چاه‌های نفت و میادین گاز در جزل، شاعر و مهر و همچنین پاک‌سازی کامل شهر پالمیرا انجام می‌شود. این منبع افزود این نیروها در ساعات ابتدایی عملیات، حدود 3 کیلومتر در محور شمالی شرقی فرودگاه تیفور پیشروی داشتند.گفته می‌شود که تروریست‌های داعش در منطقۀ میدان گازی جحار کمین کرده بودند و در نتیجه، درگیری در این منطقه تلفات سنگینی به جا گذاشت.به گفتۀ این منبع این عملیات با پشتیبانی هوایی سوریه و روسیه و آتش توپخانه‌ای و موشکی مستقر در حومۀ پالمیرا صورت می‌گیرد.

 

علی ایوب، رئیس ستاد ارتش سوریه، پنج‌شنبه (23 دی) با این نیروها در حومۀ حمص دیدار کرد.

آماده‌سازی این عملیات از چند هفته قبل شروع شده است. گروه‌هایی همچون «عقاب صحرا» که از سوی روسیه حمایت مالی می‌شوند و در عملیات آزادسازی حلب نیز شرکت داشتند، در این عملیات حضور دارند.تعداد قابل‌توجهی از تروریست‌های داعش 18 آذر و در آستانۀ آزادسازی کامل شهر حلب، حملۀ گسترده‌ای را به شهر پالمیرا آغاز کردند.وزارت دفاع روسیه 21 آذر اعلام کرد نیروهای سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، موفق به دفع تمامی حملات تروریست‌ها به پالمیرا شدند.

 

پرس تی وی نوشت: تروریست‌ها در حملاتشان به شهر پالمیرا، از تعداد زیادی از عناصر انتحاری‌ و خودروهای بمب‌گذاری‌شده استفاده کردند.شهر باستانی پالمیرا در اوایل فروردین 95 به دست نیروهای نظامی سوریه آزاد شده بود. آتش‌بس سوریه باهدف دستیابی به راه‏‎حل سیاسی و پایان 6 سال درگیری در این کشور از 10 دی امسال در سراسر این کشور برقرار شده که گروه‌های تروریستی داعش و جبهة‌النصره مشمول آن نمی‌شوند.