آغاز اعمال فشار مخالفان ترامپ

    •••••  جمعه ۰۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۷:۲۹ کد مطلب : 114016/a   

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه «ایزوستیا» چاپ مسکو در گزارشی می نویسد: گروهی از اعضای بانفوذ حزب جمهوری خواه آمریکا که در گذشته سمتهای بلندپایه‌ای را برعهده داشتند در حال تهیه نامه سرگشاده دیگری به "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری منتخب این کشور هستند که در آن  از مواضع وی در زمینه برخی مسائل مهم عرصه سیاست خارجی بشدت انتقاد می کنند.


انتظار می رود که بیش از صد سیاستمدار این نامه را امضاء کنند که در میان این افراد، مشاور سابق وزیر امور خارجه، کارشناسان بلندپایه این وزارتخانه و حتی معاون سابق مشاور امنیت ملی آمریکا نیز دیده می شوند.یک مقام آگاه در محافل دیپلماتیک آمریکایی به خبرنگار «ایزوستیا» گفته است که جمهوری خواهانی که مخالف سیاستهای ترامپ هستند، ازهم اکنون خود را برای استفاده از این روش (نوشتن نامه های سرگشاده به وی) و انتقاد از دیدگاههای وی آماده کرده اند.به گفته وی، این سیاستمداران قصد دارند از این طریق  توجه رئیس جمهوری جدید را به سمت خود جلب کرده و به  او بفهمانند که در زمینه سیاست بین المللی باید با آنها مشورت کند.


این روزنامه می افزاید: برخی از مقامات حزب جمهوری خواه "دونالد ترامپ" را به بی کفایتی و عدم درک صحیح از اصول روابط بین الملل و پایه و اساس امنیت بین المللی متهم می کنند. نویسندگان این نامه سرگشاده بر این عقیده هستند که ترامپ نمی تواند بدون کمک دیپلماتهای باتجربه اصول فرماندهی کل نیروهای مسلح آمریکا را اجرا کند و دیدگاه سیاست خارجی او با منافع ملی ایالات متحده بشدت متفاوت است. چنین نامه هایی پیش از این هم در روزنامه های معتبر آمریکا، از جمله در «نیویورک تایمز» و «واشنگتن پست» منتشر شده است.


هدف، اعمال فشار بر ترامپ است

به عقیده کارشناسان، بخشی از جمهوری خواهان تندرو سعی دارند از این طریق در آستانه مراسم تحلیف، به ترامپ فشار وارد کرده و حتی توجه وی را به سمت خویش جلب کنند."ادوارد لوزانسکی" کارشناس سیاسی آمریکایی و رئیس موسسه آمریکا در مسکو در گفتگو با «ایزوستیا در این باره می گوید: «نویسندگان این نامه ها بخشی از جمهوی خواهانی هستند که از ابتدا با تمایلات سیاسی ترامپ مخالف بودند. این افراد نه تنها خود در مخالفت با وی رای داده اند، بلکه از همه امکانات خود برای متقاعد کردن دیگر اعضای این حزب در این مورد استفاده کرده اند. بعید نیست که برخی از آنها فعالانه در مباحثات برای رسیدن به سازش با رئیس جمهوری منتخب شرکت داشته اند.» 


به گفته این کارشناس، این نمایندگان حزب جمهوری خواه و حتی گروهی از دموکراتها که مواضع خویش را شکست خورده یافته اند، اکنون تلاش می کنند تا از طریق مطبوعات بر ترامپ فشار وارد کرده و توصیه هایی به رئیس جمهوری منتخب انجام دهند که البته وی به آنها نیازی ندارد، چرا که وی باید همه چیز را از صفحه سفیدی آغاز کرده و تنها به دیدگاه تخصصی تیم جدید خود تکیه کند. او به مشورت مخالفان خود نیازی ندارد.


تسنیم نوشت: "ریچارد واس" کارشناس دیگر آمریکایی و مدیر مرکز تجزیه و تحلیل نظامی-سیاسی « موسسه هادسون» واشنگتن در گفتگو با این روزنامه، برعکس معتقد است که بدین ترتیب در وضعیت کنونی سیاسی آمریکا این گروه از جمهوری خواهان تندرو، برغم انتقاد از دونالد ترامپ، سعی دارند ضرورت ایجاد یک خط مشی متوازن در سیاست خارجی دولت جدید را ثابت کنند.»این کارشناس می گوید، بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات، بخشی از جمهوری خواهان مخالف وی مایل هستند که وارد تیم رهبری جدید شوند و با استفاده از چنین نامه های سرگشاده‌ای به ترامپ علامت می دهند که می توانند در دولت آینده وی مفید واقع شوند.