دادگاه سعودی پرونده سقوط جرثقیل در مکه مکرمه را مختومه اعلام کرد

    •••••  پنجشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۶ کد مطلب : 114869/a   

به گزارش تحلیل ایران،  به نقل از پایگاه خبری رأی الیوم، ۶ نفر از متهمان عربستانی، دو نفر پاکستانی، یک نفر فیلیپنی، یک نفر اماراتی، یک نفر کانادایی، یک نفر فلسطینی، یک نفر مصری و یک نفر اردنی هستند. دولت عربستان نام این متهمان را فاش نکرده است.

 

 رسیدگی به این پرونده جنجالی از مرداد ماه سال جاری پس از ۸ ماه تحقیقات آغاز شد. با این حال دادگاه جنایی مکه روز پنجشنبه اعلام کرد رسیدگی و اعلام نظر در خصوص این پرونده در حوزه اختیارات این دادگاه نیست.

 

چهارده نفر در ارتباط با این پرونده به اتهام سهل ‌انگاری، آسیب ‌رساندن به اموال عمومی و نادیده گرفتن دستورالعمل ‌های ایمنی در دادگاه حضور یافتند. با این حال دادگاه در اعلامیه جدید خود بدون هرگونه توضیحی شمار متهمان را ۱۳ نفر اعلام کرد که از آنها رفع اتهام شد.

 

سانحه سقوط جرثقیل در محوطه مسجدالحرام در مکه مکرمه ۲۰ شهریور سال ۱۳۹۴ رخ داد که بر اثر آن ۱۱۱ تن از جمله ۱۱ ایرانی جان باختند. در این حادثه همچنین حدود ۲۴۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

 

مهر نوشت: عربستان در ابتدا علت وقوع این حادثه مرگبار را شرایط جوی و وزش باد شدید اعلام کرده بود، اما بعدها اعلام شد که جرثقیل شرکت بن لادن (متعلق به خانواده اسامه بن لادن، سرکرده سابق القاعده) که مسئول اجرای این پروژه بوده است، بر اساس استانداردهای لازم نصب نشده و خطای انسانی عامل این حادثه بوده است.