طلسم آبرسانی به ۲ روستا

    •••••  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۱ کد مطلب : 115143/a   

مردم قشم قاوی و خانه کت استهبان ۱۵ سال هر روز چشم به جاده دارند تا تانکر آبرسانی بیاید و بتوانند آب آشامیدنی خود را تامین کنند.


به گزارش تحلیل ایران، « قشم قاوی و خانه کت استهبان 15 سال است که آب آشامیدنی ندارند» این جمله رساترین مطلب برای بیان بحران آب به ویژه در بخش روستاهای استان فارس است، مردم این دو روستای شهرستان استهبان 6 سال است چشم انتظار انجام پروژه آبرسانی برای تامین آب شرب هستند. 

 

انتظار 15 ساله برای آب آشامیدنی 

محمود رضایی، دهیار روستای قشم قاوی در گفت‎وگو با تسنیم بحران آب در این دو روستا را معضلی می‎داند که پس از سال‎ها چشم انتظاری مردم هنوز برطرف نشده است. به گفته وی مردم این دو روستا که در مجموع 560 خانوار می‎شوند باید آب آشامیدنی خود را خریداری کنند در غیر این صورت آبی برای آشامیدن ندارند. 

 

رضایی با تاکید بر اینکه 15 سال است که مردم این دو روستا با تانکر آبرسانی می‎شوند، می‎گوید: مردم این دو روستا برای هر تانکر هزار لیتری باید 5 هزار تومان بپردازند و این هزار لیتر باید برای تمام مصارف غیر از سرویس بهداشتی استفاده کنند که سبب شده مردم این دو روستا با مشکلات بسیاری روبه‎رو شوند.

 

EC بالای آب سلامت مردم را تهدید می‎کند 

 مسیح قاسمی‎فرد، رئیس آبفای روستایی شهرستان استهبان نیز در گفت‎وگویی که با تسنیم داشت از ارسال روزانه 6 تانکر آب برای این دو روستا خبر می‎دهد اما با این حال معتقد است که این میزان آب نمی‎تواند برای مصرف عادی مردم کفایت کند.

 

استفاده از آب با EC بالا برای مصارف بهداشتی از دیگر مشکلات مردم این دو روستا است، به گفته قاسمی‏‎فرد آبی که برای بهداشت در این دو روستا صرف می‎شود از چاهی است که ECبسیار بالایی دارد و گاه سلامت مردم را به خطر می‎اندازد. 

 

«در سال 89 پروژه آبرسانی برای رفع مشکل این دو روستا آغاز می‎شود اما پس از گذشت 6 سال تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همین امر سبب شده که در سال‎های اخیر اعتباری به آن تعلق نگیرد» این را قاسمی‎فرد می‎گوید. براساس اعلام و اخبار مسئولان استانی و ملی در 3-4 سال گذشته اولویت تخصیص اعتبار با پروژه‎های با 70 درصد پیشرفت است. 

 

به گفته رئیس آبفای روستایی استهبان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه 4.5 میلیارد تومان است در حالی که کل اعتباراتی که در سال به این اداره تعلق می‎گیرد  کمتر از یک میلیارد تومان است و با فرض اینکه سالانه 500 میلیون تومان به این پروژه اختصاص یابد، مردم روستای قشم قاوی و خانه کت باید 8 سال دیگر شاهد تامین آب آشامیدنی خود باشند. 

830 حلقه چاه آب از مدار خارج شد 


به گفته قاسمی‎فرد از آنجا که استهبان از اعتبارات 2 درصد نفت و گاز سهمی ندارد، اگر سازمان برنامه و بودجه یا صندوق توسعه ملی بخشی از اعتبارات را تامین کنند می‎توان با اعتبارات استانی این پروژه را زودتر به سرانجام رساند.

 

نکته قابل توجه این است که در تعریف موارد مصرف اعتبارات 2 درصد نفت و گاز آمده است « از تاریخ تصویب این قانون اعتبارات مربوط به شهرستان‎ها و بخش‌های محروم بر مبنای جمعیت آنها توزیع و حداقل پنجاه درصد از آن صرفاً به گازرسانی روستایی، آبرسانی (آب شرب روستایی)، راه روستایی و بهسازی روستایی، تکمیل پوشش فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی و F.M (اف.ام) روستایی، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه برق روستایی و برق‌رسانی به روستاها اختصاص می‌یابد. پروژه‌های موضوع اعتبار فوق‌الذکر باید به تصویب کمیته برنامه‌ریزی شهرستان برسد».

 

پروژه آبرسانی به قشم قاوی و خانه کت نه تنها در کمیته برنامه‎ریزی شهرستان به تصویب رسیده است بلکه به گفته رئیس آبفای روستایی استهبان در سال 90 ردیف اعتبار ملی گرفته اما هنوز اعتبار لازم برای تکمیل آن اختصاص نمی‎یابد. 

 

آغاز پدیده خشکسالی در استان فارس  در دهه گذشته و استمرار آن بیش از هر چیز گریبان روستائیان را گرفته است و در گزارشی که آبفای روستایی استان فارس منتشر کرده «منابع تامین آب شرب روستاها براساس دبی‎سنجی‎های 7 سال گذشته 8300 لیتر بر ثانیه معادل 830 حلقه چاه از مدار بهره‎برداری خارج شده است. خشکسالی و پیامدهای مرتبط با آن سبب شده که کیفیت آب کاهش یابد و نیترات و EC  آب به ویژه در مناطق روستایی افزایش یابد». 

 

انجام پروژه‎های آبرسانی از راهکارهای تامین آب روستاهای استان فارس  است و در حال حاضر 110 پروژه نیمه تمام وجود دارد که براساس گزارش آبفای روستایی استان فارس برای اجرای این پروژه‎ها 863 میلیارد تومان نیاز است. 

 

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای  استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.