ایران همواره حامی و پشتیبان مردم و مبارزین فلسطینی است

    •••••  دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۹ کد مطلب : 115334/a   

به گزارش تحلیل ایران ، «بنیاد حسن‌اف» سفیر جمهوری آذربایجان ظهر امروز (دوشنبه) با علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با توجه به اشتراکات دینی، فرهنگی، سیاسی و تاریخی دو کشور، روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را تاریخی و ریشه‌دار خواند و اظهار داشت: با توجه به پیشینه مناسب روابط دو کشور، بستر همکاری‌های فیمابین مهیاست که عامل مهمی در تسهیل ارتباطات دو کشور است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: ارتباطات میان پارلمان‌ها و دولت‌های دو کشور در سطح بالایی است که باید سعی شود از این مراودات جهت ارتقای روابط فیمابین در زمینه‌های مورد علاقه طرفین استفاده شود.

وی در همین راستا، انجام دیدارهای دوجانبه کمیسیون‌های مشترک دو کشور را در جهت پیشبرد اهداف و برداشتن گام‌های مستحکم و تقویت روابط فیمابین، حائز اهمیت خواند.

بروجردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری کنفرانس حمایت از مردم مظلوم فلسطین در اسفندماه سال جاری افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی و پشتیبان مردم و مبارزین فلسطینی خواهد بود.

در ادامه این دیدار، سفیر جمهوری آذربایجان ضمن ابراز همدردی در حادثه پلاسکو، شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکار و ایثارگر کشور را به بازماندگان این حادثه دردناک تسلیت گفت.

«بنیاد حسن‌اف» با یادآوری پیشینه تاریخی روابط دو کشور، به علاقمندی کشورش برای توسعه ارتباطات فیمابین اشاره کرد و گفت: جمهوری آذربایجان همواره از تقویت و گسترش روابط سیاسی- اقتصادی- تجاری فیمابین استقبال می‌کند.

وی افزود: ما شاهد بودیم که حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال گذشته دارای 45 درصد و معادل 320 میلیون دلار افزایش بود.

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در زمینه وضعیت گردشگری در جمهوری آذربایجان گفت: در رابطه با ویزا، اتباع آذری نیاز به دریافت ویزای ایران ندارند و از اوایل سال جدید میلادی، برای اتباع ایرانی که قصد سفر به آذربایجان دارند، ویزای الکترونیک (آسان ویزا) صادر می‌شود.

«بنیاد حسن‌اف» افزود: همکاری‌های اقتصادی و تجاری از جمله زمینه‌های مورد علاقه جمهوری آذربایجان برای توسعه ارتباطات دو کشور است که باید در کنار ارتباطات خوب پارلمانی و سیاسی فیمابین، مورد توجه قرار گیرد.

فارس نوشت : وی در پایان این دیدار از سفر رئیس جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.