عدم رسیدگی به تولیدات کشاورزی موجب افزایش روزافزون سرطان شده است

    •••••  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۰ کد مطلب : 115560/a   

به گزارش تحلیل ایران جواد خضرابراهیمی در حاشیه هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان که با حضور سرکنسول روسیه در رشت برگزار شد،  صادرات محصولات کشاورزی را امری بسیار حساس و مهم خواند و اظهار کرد: دو هفته گذشته 600 هزار تن گوجه فرنگی یکی از استان‌های کشور به دلیل نیترات بالا بار نشد.

وی با بیان اینکه باید در زمینه تولید محصولات کشاورزی با نیترات بالا احساس مسؤولیت کنیم، افزود: ایران نخستین تولید کننده سرطان بوده و گیلان نیز در این زمینه رتبه نخست را دارد به حدی که سرطان به جنین نیز رسیده است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران با اشاره به اینکه محصولات تراریخته و مصرف بیش از اندازه سموم و کودهای شیمیایی موجب افزایش نیترات در محصولات کشاورزی می‌شود، ادامه داد: طبق آمار وزارت بهداشت این امر موجب افزایش سرطان شده و مصرف این نوع غذا آلودگی را در زنان باردار به جنین منتقل می‌کند.

وی عدم حمایت بانک‌ها از کشاورزان و سودهای کلان بانکی را موجب افزایش بیش از حد بیماری سرطان در کشور دانست و یادآور شد: در هیچ جای کره زمین چنین بهره بالایی از کشاورزان گرفته نمی‌شود و ایران مقام نخست را در بهره بانکی و سرطان دارد.

خضرابراهیمی تصریح کرد: کشاورز مجبور است در برابر سود بالای بانکی تناژ محصول خود را با کود بالا ببرد و مواد غذایی آلوده به نیترات زیاد شده و در چرخه بیماری وارد و نهادینه می‌شود.

 وی عدم رسیدگی به محصولات کشاورزی و مواد غذایی را عامل افزایش سرطان در کشور دانست و بیان کرد: کم‌کاری ارگان‌های مربوطه در مسئله خدمت به مردم به‌ویژه در امر غذا و دارو و بهره بانکی موجب شده تا کشاورز نیترات محصول خود را بالا ببرد.

دبیر اجرایی خانه کشاورز گیلان با اشاره به اینکه اگر دولت به تولید کمک کند مجبور نمی‌شود هزینه درمان داشته باشد، گفت: اگر بهره بانکی پایین نیاید مشکل همچنان پابرجاست و دولت باید در حمایت از تولید کشاورزان اقدامی اساسی انجام دهد.

فارس نوشت : وی تولید سیب زمینی 130 گرمی را سرطان‌زا دانست و یادآور شد تولید چیپس در واقع تولید سرطان است و دولت باید فکری به حال مشکلات تولیدات کشاورزی کشور کند.