۱۰۰ بسته آماده سرمایه گذاری در فارس مشخص شده است

    •••••  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۲ کد مطلب : 115589/a   
استاندار فارس گفت: ۱۰۰ بسته سرمایه گذاری به زبان فارسی و انگلیسی با رقمی حدود ۳۰ هزار ملیارد تومان در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات برای انتخاب سرمایه گذران در استان آماده شده است.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، سید محمد علی افشانی، در جلسه شورای سرمایه گذاری استان، گفت: نرخ مشارکت اقتصادی در استان فارس ۳۷ و نیم درصد است  که نرخ  کشوری عدد ۳۸ می باشد.


وی ادامه داد: عدد متوسط هیچگاه برای استانی مانند فارس با این همه مزیت و توانایی پذیرفتنی نیست اما در خیلی از شاخص ها متاسفانه از متوسط کشور هم پایین تر هستیم.


استاندار فارس تصریح کرد: نرخ اشتغال در استان ۸۹ درصد بوده اما نرخ بیکاری ۱۲ و یک دهم درصد است.


استاندار فارس به مزیت های کشاورزی استان اشاره کرد و افزود:  استان به لحاظ تولید، حدود ۱۰ درصد از تولیدات  حوزه زارعی، دامی و باغی کشور را انجام می دهد و جزء استان های اول کشور به شمار می رود.


افشانی گفت: به لحاظ صنعتی فارس استانی صنعتی محسوب نمی شود اما چهار هزار و ۷۲۰ واحد صنعتی و ۶۲ شهرک صنعتی در استان وجود دارد.


وی با اشاره به اینکه ۵۴۲ معدن در فارس وجود دارد اظهار داشت: ۲۰ ماده معدنی از ۳۷ نوع ماده معدنی در استان به بهره برداری رسیده که برخی در کشور منحصر به فرد هستند و همچنین استان در زمینه سنگ های تزئینی و خاک نسوز نیزجایگاه ویژه ای دارد .


استاندار فارس ادامه داد: در حوزه گاز، نفت و پتروشیمی نیز میادین گاز و نفت در استان وجود دارد و فارس به لحاظ جایگاه گاز دومین استان کشور می باشد اما چون اولویت دولت بهره برداری از مخازن مشترک با کشورهای همسایه است به همین دلیل در فارس کمتر سرمایه گذاری شده است.


وی به ظرفیت های گردشگری فارس اشاره کرد و افزود:  فارس با وجود حرم شاهچراغ(ع) عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران را دارا می باشد و از طرفی چهار اثر ثبت شده جهانی و ۲ هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی ثبت شده ظرفیت بالایی را برای حوزه گردشگری استان بوجود آورده است و همچنین ۵۰ درصد صنایع دستی کشور نیز در فارس تولید می شود.


استاندار فارس گفت: در حوزه درمان فارس همواره قطب درمان جنوب کشور بوده و به لحاظ علمی و امکانات، هنوز بخش قابل ملاحظه ای از استان های هرمزگان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، یزد، وکرمان  برای درمان به استان می آیند و هرچه کمک به این حوزه شود باز هم کمبود داریم.

افشانی ابراز داشت: ۱۰۰ بسته سرمایه گذاری به زبان فارسی و انگلیسی با رقمی حدود ۳۰ هزار ملیارد تومان در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات برای انتخاب سرمایه گذران در استان آماده شده است.

وی افزود: در بحث پژوهش و فناوری نیز گام های خوبی برداشته شده است و تا کنون شرکت های دانش بنیان ما از ۳۶ شرکت به ۹۳ شرکت رسیده است .

وی به دیگر ظرفیت های استان اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای اساسی که در استان دنبال شده و خوب استقبال می شود بحث تولید برق از انرژی های نو و انرژی خورشیدی است که با حدود ۱۲ شرکت داخلی و خارجی برای تولید ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق با اعتبار ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مذاکراتی انجام شده است.

استاندار فارس افزود: بانک حکمت ایرانیان مجموعه ای است که ساخت پنل های خورشیدی را با حدود ۱۷۵ میلیارد تومان اعتبار در استان انجام خواهد داد و مدیرعامل این بانک  قول داده است که در ۲۹ فروردین آماده افتتاح شود که با انجام این کار تمام نیروگاههای استان پنل های مورد نیاز را در اختیار خواهند داشت.

افشانی به بحث سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و گفت: برجام برکت های بسیاری برای کشور و استان داشته است و در فارس پس از برجام میزبان ۳۶ هیات اقتصادی وتجاری خارجی شامل وزرا و روسای مجالس بودیم که تفاهم نامه هایی امضا شد که امیدواریم نتایج خوبی داشته باشیم.

وی گفت: کمتر از ۲ ماه قبل ۷۷۱ میلیون دلار فاینانس برای قطار شهری شیراز در شورای اقتصاد مصوب شد که  از مهترین پروژه های استان است و در حال حاضر نیاز به سرمایه گذار خارجی داریم که امیدواریم در این زمینه به استان کمک شود.

استاندار فارس گفت: فاز یک خط یک مترو شیراز به اتمام و بهره برداری رسیده و امیدواریم فاز ۲ این خط نیز تا پایان فروردین ۹۶ به اتمام برسد تا بتوانیم در روز بزرگداشت سعدی و همزمان با حضور رئیس جمهوری افتتاح کنیم.

وی، ضمن تاکید بر لزوم ارائه پروژه ها به شکل مشخص و معلوم از سوی  مدیران اظهار داشت: اگر ۱۴۰ میلیون دلار تصفیه خانه فاضلاب در موعد مقرر جذب شده بود  امروز بخش دیگری هم می توانستیم دریافت کنیم

افشانی ابراز داشت: استان فارس در بخش کشاورزی نیز دارای پتانسیل بالایی خصوصا در زمینه کشت های گلخانه ای، گیاهان دارویی و همچنین دانه های روغنی می باشد که در همین راستا سال گذشته نیز شاهد افتتاح اولین کارخانه روغن کشی  در استان بودیم.

استاندار فارس گفت: در حوزه گردشگری بحث منطقه نمونه گردشگری پاسارگاد با حدود ۸۰۰ میلیارد تومان و منطقه نمونه گردشگری مارگون با ۲۵۰ میلیارد تومان  در حال پیگیری می باشد که طرح های اولیه آنها آماده شده است.

وی گفت: در حوزه آب نیز با توجه مشکلات عدیده ای که استان با آن مواجه است مصوباتی را از طریق شورای عالی آب کشور دنبال می کنیم که امیدواریم این مصوبات به تصویب نهایی و ابلاغ منتهی شود.

افشانی یکی از مهمترین منابع آب پایدار در استان را پساب های شهری دانست و افزود:  از این آب می توان در فضای سبز شهری و صنعتی استفاده کرد واز آبی که در بخش صنعت و آبیاری فضای سبز استفاده می شود نیز برای شرب و کشاورزی خصوصاً کشاورزی گلخانه ای و محصولات کم آب بر استفاده کرد.

استاندار فارس در خصوص ارتباط فارس با کشورهای همسایه نیز گفت:  با توجه به انتخاب فارس به عنوان استان معین سرمایه گذاری کشورهای حاشیه خلیج فارس امیدواریم این ارتباط تقویت شود و فارس در جایگاه خودش قرار گیرد.

وی به جایگاه پزشکی استان در کشور اشاره کرد و افزود:  هم اینک بیمارستان پیوند کبد خیرساز بوعلی سینا نیز در شیراز به اتمام رسیده که در سفر رئیس جمهوری به فارس افتتاح خواهد شد.

افشانی ادامه داد: در بخش چشم پزشکی و کاشت حلزون نیز استان جایگاه ویژه ای در کشور دارد و اگر در این زمینه نیز سرمایه گذاری شود بسیار زودبازده خواهد بود.