آغاز عملیات حشد شعبی در غرب نینوا

    •••••  جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۲ کد مطلب : 115824/a   

به گزارش تحلیل ایران به نقل از النهرین، منابع وابسته به نیروهای بسیج مردمی از شروع مرحله دوم عملیات غرب نینوا در دو محور خبر دادند.

حشد الشعبی بیان کرد: نیروهای مردمی از دو محور با هدف امن کردن جاده امدادی جنوب غرب صحرای نینوا عملیات آغاز کرده اند که این دو محور عبارتند از روستای عین البیضه به سوی جزیره نینوا در غرب و محور دوم از خیابان النمل به سوی تقاطع الشرقاط در شمال. هدف قطع امداد رسانی به داعش در صحرای نینوا-مکحول و الحویجه و مقدمه ای برای آزاد سازی الحویجه در جنوب غرب کرکوک است.

نیروهای حشد شعبی روز چهارشنبه گذشته عملیاتی را برای آزاد ساری روستاهای شمال جاده تلعفر-سنجار در غرب موصل آغاز کردند و موفق به آزاد سازی ۴۰ کیلومتر شدند. در عملیات مذکور خاکریزهایی در نزدیکی تپه های سینو در شمال غرب تلعفر ایجاد شد و مقادیری سلاح و مهمات داعش کشف و ضبط شد.

این درحالی است که منابع عراقی از تحرکات داعش در غرب شهر موصل به دنبال پخش اطلاعیه های ارتش عراق در آستانه عملیات قریب الوقوع نیروهای عراقی در غرب موصل خبر دادند.

این منابع گزارش دادند که داعش شماری از تروریستهای خود را مناطق مختلف در غرب موصل مستقر کرده است و در کرانه رود دجله تروریستهایی قرار داده است تا ارتش عراق نتواند از کرانه چپ موصل با عبور از رود دجله به غرب موصل برسد.

از سوی دیگر وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اطلاعیه هایی که از سوی نیروی هوایی عراق در غرب موصل پخش شده است شامل دستور العمل هایی به ساکنان غرب موصل در جریان عملیات قریب الوقوع نیروهای عراقی است که بر اساس آن به ساکنان توصیه شده است از مواضع و انبارها و مراکز تجمع داعش دور شوند و بر شیشه ها نوار چسب بزنند تا هنگام بمباران آسیبی نبینند.

مهر نوشت : همزمان یان کوبیچ نماینده سازمان ملل در امور عراق اعلام کرد که داعش به پایان خود در عراق نزدیک می شود. وی خواستار ادامه جنگ ضد داعش شد.