سازمان ملل درباره واقعیت کتمان وجود داروها در شرق حلب تحقیق کند

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۲ کد مطلب : 116288/a   

به گزارش تحلیل ایران،  به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: ما از دبیرخانه سازمان ملل می‌خواهیم تحقیقات داخلی گسترده‌ای را برای تعیین بخشی که تصمیم به کتمان واقعیت وجود داروها در شرق حلب قبل از آزادسازی آن گرفت، انجام دهد و علت عدم‌اطلاع‌رسانی در این زمینه را مشخص کند.

 

زاخارووا در ادامه گفت: پس از پایان عملیات آزادسازی شرق حلب از چنگ تروریست‌ها در این قسمت شهر، انبارهایی حاوی مقادیر زیادی دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی است، یافت شد. این اطلاعات پیاپی از سوی مقامات دمشق و شماری از مسئولان سازمان ملل و نمایندگان هیئت‌های خارجی که به این بخش سفر کردند، تایید شده است.

 

سخنگوی وزرات خارجه روسیه در ادامه به اطلاعات ساختگی برخی سازمان‌های غیردولتی از جمله "پزشکان بدون مرز" و "انجمن پزشکی سوریه – آمریکا" اشاره کرد که به راحتی منتشر شد و حتی دبیرخانه سازمان ملل از جمله استفن اوبراین معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه نیز به ترویج آن پرداختند.

 

به گفته زاخارووا، این موضوع باعث شد دولت سوریه و نیز روسیه مورد انتقادات بی‌اساس قرار گیرند.

 

ایرنا نوشت: وی در پایان اظهار داشت عجیب است افشای دروغ‌پردازی‌ها و بیهودگی نتیجه‌گیری‌ها درباره فاجعه انسانی که به علت کمبود دارو در آستانه وقوع بوده یا در بخش شرقی حلب رخ داده تاکنون هیچ توضیح قابل قبول و ارزیابی مناسبی را از سوی سازمان‌های بین‌المللی به دنبال نداشته است.