توصیه های طلایی پدر پیوند قلب ایران در خصوص سکته قلبی

    •••••  یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۲ کد مطلب : 117775/a   

به گزارش تحلیل ایران، محمد حسین ماندگار درآستانه برگزاری چهارمین همایش آتروترومبوزیس-پیشگیری ازتصلب شرائین وسکته های قلبی، مغزی-که  درتهران برگزار شد با بیان این مطلب افزود : وزارتخانه های بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش، تعاون،کارورفاه اجتماعی، ورزش و جوانان باید برنامه های مدونی برای کاهش تصلب شرایین درکشورداشته باشند تا ازمرگ ومیرجوان های کشوروتحمیل هزینه های سنگین درمانی به جامعه پیشگیری شود.

 
فوق تخصص جراحی قلب وعروق تاکید کرد: کشورماهم باید مانند کشورهای پیشرفته به روش های پیشگیری و آموزش در زمینه تصلب شرایین رو بیاورد و دروهله نخست کاهش مصرف نمک ، چربی ها،استرس وتوجه جدی به ورزش وتحرک روزانه وموارد مشابه  دردستور کارجدی قرارگیرد. استاد رشته جراحی قلب و عروق دانشگاه تهران گفت: تغییر سبک زندگی و تغذیه ازیک طرف چندان پیچیده نیست و از طرف دیگر چندان هم ساده نیست اما این اتفاق نیازمند اراده ملت هاست. اما اگر همه بدانند که تصلب شرایین منجر به سکته های قلبی ومغزی می شود راحت تر می توانند شیوه زیستن خود را تغییر دهند. 
 
وی تصریح کرد: متاسفانه درحال حاضرنمی دانیم درکشورما کدام عوامل بیشتر ازسایرین درابتلا به تصلب شرایین تاثیرگذارند. اما علاوه بر سبک زندگی، ژنتیک نیز عامل مهمی در ابتلا به این نوع بیماری هاست.ماندگاردرباره اهمیت تغذیه در ابتلا به انواع بیماری های قلبی و مغزی گفت: شیوه درست تغذیه باید از کودکی به افراد آموزش داده شود و دردوران مدرسه و دانشگاه نیز ادامه پیدا کند. وی خاطرنشان کرد :اززمانی که بچه از شیر مادر تغذیه می کند دوره دریافت غذایی او از انواع فست فود ها ومواد غذایی چرب و چربی های اشباع شده ، نمک اشباع شده و ...آغاز می شود و متاسفانه این نوع غذاخوردن درمیان مادران باردارچند برابرحد استاندارد است که از بدو تولد روی جنین اثرات مخربی خواهد داشت.
 
مبزان نوشت: عضو انجمن جراحان قلب وعروق آمریکا اضافه کرد : شرایط آب و هوایی، مسائل زیست محیطی ، آلودگی هوا و صوت، امواج رادیویی و تلفن های همراه و ...با  مشکلات ناشی از تصلب شرایین بی ارتباط نیست.ماندگار ادامه داد : درسکته های قلبی ومغزی، سه ساعت زمان طلایی برای درمان وجود دارد که بعید می دانم مردم از آن آگاهی لازم و کافی داشته باشند .اما چنانچه افراد دراین زمان به مراکزدرمانی منتقل شوند و تحت درمان های جدید شامل داروهای تزریقی و شیوه های جدید قراربگیرند بی تردید نتیجه بهتری دریافت خواهند کرد.فوق تخصص جراحی قلب و عروق اظهارکرد : هر قدر از زمان طلایی سه ساعت فردی که دچار سکته قلبی و مغزی شده است بیشتر بگذرد مشکلات غیر قابل جبران تری به بدن وارد وازعمر بیمارکاسته می شود. 
 
وی درخصوص نشانه های بروز سکته قلبی نیزگفت : علائم قطعی دراین باره وجود ندارد اما اگر فردی در خانواده سابقه مشکلات قلبی ، دیابت، چاقی و فشارخون دارد و یا سیگارمصرف می کند باید از سنین 40 سال به بعد مرتب به پزشک مراجعه کند و معاینه شود .ماندگارافزود:درد قلبی ممکن است با فشار و سنگینی روی قفسه چپ سینه ، خفگی وفشار روی گلو و دست های راست یا چپ باشد. اما دردهای از دندان تا ناف ، دردهای شبیه به دردهای معده ، احساس فشار و سنگینی عروق ریزش ، تهوع ، فشار به گردن و یکی از دست ها به ویژه دست چپ از نشانه های سکته قلبی به شمار می روند و بیمار باید سریعا به اورژانس برسد.