ایران و عراق در حوزه حقوق بشر همکاری می‌کنند

    •••••  پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۹ کد مطلب : 119104/a   

به گزارش تحلیل ایران ، سید عباس عراقچی، در این دیدار با تبریک انتخاب عراق به عنوان عضو شورای حقوق بشر، از مواضع این کشور در مخالفت با قطعنامه‌های ضد ایرانی در مجمع عمومی و شورا قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه برخی کشورهای خاص از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند، همکاری ایران و عراق و دیگر کشورهای همفکر را برای مقابله با این رویکرد ضروری خواند.

رئیس هیات ایرانی تاکید کرد: چنانچه این رویکرد اشتباه ادامه یابد، آثار آن به سایر کشورهای درحال توسعه و مستقل نیز تسری خواهد یافت.

عراقچی همچنین با اشاره به گفت‌وگوهای دوجانبه ایران با برخی کشورها در حوزه حقوق بشر، با توجه به گفت‌وگوهای مقدماتی دو کشور ایران و عراق در این زمینه، خواهان تقویت و تداوم گفت‌وگوها با هدف همکاری و رایزنی‌ها در سازمان‌های بین المللی شد.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین با تبریک به دولت عراق درخصوص پیشرفت‌های حاصله در مبارزه با داعش در جبهه موصل، بر ضرورت همکاری همه کشورها در مبارزه جدی و موثر با تروریسم در تمامی ابعاد آن تاکید کرد.

ابراهیم جعفری نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش‌ها و کمک‌های ایران در مبارزه با داعش در عراق، بر عزم کشورش در ریشه کنی کامل گروه‌های تروریستی در این کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه عراق ضمن استقبال از گفت‌وگوها و همکاری‌های دو کشور در حوزه حقوق بشر، اذعان داشت که دولت و مردم ایران قربانی تروریسم از جمله از سوی گروهک منافقین هستند.

ایسنا نوشت : وی به عزم کشورش بر مقابله با رهیافت‌های سیاسی در مقوله حقوق بشر تاکید کرد و گفت: عراق همچنان با حرکت‌های سیاسی در حوزه حقوق بشر علیه ایران مخالفت خواهد کرد.