به مواضع کردهای سوری در منبج حمله می کنیم

    •••••  پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۰ کد مطلب : 119123/a   

به گزارش تحلیل ایران،   وی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: مبارزه ما با یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و یا سایر گروه های تروریستی نمی تواند ما را رو در روی آمریکا قرار دهد.


وی بیان کرد: نمی خواهیم که هیچ کدام از متحدان ما در کنار گروه های تروریستی قرار بگیرند.
بر اساس اعلام منابع خبری ترکیه نظامیان آمریکایی به همراه تجهیزات سنگین به منطقه منبج اعزام و در این منطقه مستقر شده اند.


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با تغییر موضع قبلی خود که اولویت کشورش را آزادسازی رقه از دست داعش اعلام کرده بود، سه روز پیش قبل از سفر به پاکستان اعلام کرد که مقصد بعدی نیروهای ارتش این کشور در ادامه عملیات سپر فرات شهر منبج است.


این شهر توسط نیروهای ائتلاف کردی ـ عربی سوریه از کنترل داعش خارج شده و در حال حاضر توسط شورای نظامی منبج اداره می شود.


ترکیه معتقد است که این شهر تحت کنترل نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق که آن را وابسته به پ.ک.ک و تشکیلاتی تروریستی می خواند، قرار دارد.


دولت آمریکا در ماههای اخیر تجهیزات و سلاح های نظامی در اختیار گروه های کردی سوری از جمله حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) قرار داد که این موضوع با اعتراض ترکیه مواجه و موجب تیرگی روابط آنکارا و واشینگتن در روزهای آخر دولت اوباما شد.


خودداری از تسلیح نیروهای کردی سوری همواره جزو خواسته های ترکیه از آمریکا بوده و حتی در مذاکره تلفنی اردوغان با ترامپ نیز یکی از چهار محور مذاکرات دو طرف بود، ولی این خواسته اغلب از سوی آمریکا نادیده گرفته شده است.


ترکیه همواره حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) را شاخه سوری گروه تروریستی پ.ک.ک اعلام کرده و خواستار قطع ارتباط کشورهای دیگر با این گروه ها شده است.


ترکیه مدعی است که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) با حمایت کشورهای خارجی و پ.ک.ک در صدد تشکیل کشور و یا منطقه مستقل کردنشین در شمال سوریه و جنوب مرزهای طولانی ترکیه با سوریه است.


بینالی یلدریم در کنفرانس امنیتی مونیخ که دو هفته پیش برگزار شد، با توجه به احتمال حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوری در عملیات نظامی در خاک سوریه اعلام کرد که در این خصوص به مقامات آمریکا هشدارهای لازم داده شده و نباید برای مبارزه با داعش، از دیگر گروه های تروریستی دیگر استفاده شود.


ایرنا نوشت: ترکیه از سوم شهریور 95 (24 آگوست) گذشته عملیاتی را تحت عنوان سپر فرات در شمال سوریه شروع کرده و در نظر دارد تا منطقه ای امن به وسعت پنج هزار کیلومتر مربع در شمال سوریه به عرض نزدیک به 100 کیلومتر و عمق 50 کیلومتر ایجاد کند.