ضمانتی برای مشارکت شورشیان سوری در مذاکرات آستانه وجود ندارد

    •••••  جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۵:۴۰ کد مطلب : 120832/a   

به گزارش تحلیل ایران ، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، عاقل بک کمال الدینوف، معاون وزیر خارجه قزاقستان امروز (جمعه) آمادگی کشورش برای میزبانی از مذاکرات سوریه تا دستیابی به آتش‌بسی پایدار و آغاز روند سیاسی در این کشور را اعلام کرد و گفت: نشست آستانه از سوی همه گروه‌ها تایید شده است.

 

الدینوف گفت: قزاقستان شرایط ایده‌آلی را جهت استمرار موفقیت‌آمیز مذاکرات به همین شکل و رسیدن به نتایجی محسوس و جهشی کیفی فراهم می‌کند.

 

معاون وزیر خارجه قزاقستان با تاکید بر اینکه کشورهای حامی مذاکرات به تلاش‌های خود برای تشویق مخالفان برای ورود به دور بعدی مذاکرات ادامه خواهند داد، افزود: با این وجود هیچ طرفی نمی‌تواند حضور مخالفان مسلح سوری در دور بعدی مذاکرات را که قرار است سوم و چهارم مه آتی برگزار شود، تضمین کند و همه چیز به تحولات میدانی برمی‌گردد.

 

هیات مخالفان در دور اخیر مذاکرات آستانه در روزهای 14 و 15 مارس غایب بود.

 

رویکرد طرف‌های مخالف سوری برای حضور هیات گروه‌های مخالف مسلح سوری در مذاکرات آستانه با یکدیگر تعارض داشت. برخی در ابتدا با این مساله مخالفت کرده و ارتش سوریه را به نقض آتش‌بس در منطقه غوطه شرقی متهم کردند.

 

سپس ارتش آزاد از اعزام پنج افسر به عنوان نمایندگان خود به مذاکرات آستانه خبر داد و در نهایت اسامه ابو زید، سخنگوی گروه‌های مخالف مسلح سوری از ادامه فعالیت خود انصراف داد اما کشورهای ضامن مذاکرات تصمیم گرفتند منتظر ورود احتمالی مخالفان نباشند و مذاکرات را بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت، در 15 مارس بدون تمدید حتی یک روز به پایان رساندند.

 

ایسنا نوشت: قرار است کارشناسانی از کشورهای ناظر بر مذاکرات آستانه یعنی روسیه، ایران و ترکیه در آوریل آتی در  تهران در چارچوب فراهم کردن مقدمات دور بعدی مذاکرات نشستی داشته باشند.