آستانه از عضویت تهران در سازمان شانگهای حمایت می کند

    •••••  شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۲:۰۰ کد مطلب : 120943/a   

به گزارش تحلیل ایران ،  به نقل از سفارت ایران در قزاقستان، «ابراهیم رحیم پور» معاون آسیا اقیانوسیه وزارت امورخارجه امروز با «غیرت عبدالرحمنف» وزیر امورخارجه قزاقستان در آستانه دیدار و گفت وگو کرد.


دو طرف در این دیدار ضمن بررسی زمینه های توسعه روابط، اجرای اسناد و توافقات دو کشور، درباره آخرین تحولات سیاسی و بین المللی رایزنی کردند.


وزیر امورخارجه قزاقستان با اشاره به ارزش یک میلیارد دلاری توافقات اقتصادی در سفر روسای جمهوری دو کشور، این حجم قراردادها را مهم و نشانه اراده دو کشور برای ارتقاء روابط اقتصادی دانست.


وی در رابطه با همکاری در چارچوب سازمان همکاری اسلامی گفت: برای ما چشم انداز و مشارکت اعضای سازمان همکاری اسلامی در موضوع فن آوری های نوین بسیار مهم است و در این زمینه ایران کشور برتر و پیشرو می باشد و این توان را دارد که در برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی به قزاقستان کمک نماید.


عبدالرحمنف همچنین در رابطه با اجلاس سران سازمان شانگهای نیز افزود: قزاقستان از عضویت ایران در این سازمان حمایت می کند.


همچنین ابراهیم رحیم پور در این دیدار با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و قزاقستان از روند رو به رشد روابط از جمله در بخش اقتصادی در سال 95 ابراز خرسندی و بر اجرای توافقات در زمینه های ترانزیت و حمل و نقل ریلی، انتقال انرژی، کشاورزی و مبادلات تجاری تاکید کرد.


معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری چند اجلاس منطقه ای در سطح سران در قزاقستان در سال 2017 ، اعلام کرد ایران تلاش می کند در این نشستها مشارکت نماید.


وی از انجام اصلاحات قانون اساسی قزاقستان استقبال کرد و آن را در راستای توسعه و ثبات این کشور دانست.


ایرنا نوشت: گفتنی است معاون آسیا اقیانوسیه وزارت امورخارجه برای حضور در مراسم بزرگداشت 25 مین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و قزاقستان و برگزاری نشست رایزنی های سیاسی دو کشور به آستانه سفر کرده است.