ممنوعیت فروش وسایل نقلیه موتوری با آلاینده‌های زیاد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۱:۰۱ کد مطلب : 122273/a   

به گزارش تحلیل ایران،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به جزئیات لایحه هوای پاک در ماده ۴ این لایحه مصوب کردند که تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون، اعلامی از سوی سازمان محیط زیست می‌باشد.

 
ایسنا نوشت: همچنین استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی، (فیلتر) و واکنش ساز (کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد. همچنین شماره گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون و اخذ تاییدیه سازمان می‌باشد. سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه‌ای که حدود مجاز انتشار آلاینده‌های تعریف شده موضوع این قانون را رعایت نمی‌نمایند، جلوگیری کند. همچنین پیش فروش و یا فروش اینگونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.
 
براساس تبصره ذیل این ماده سازمان مکلف است با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران طی قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حدود مجاز انتشار آلاینده ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.این ماده از لایحه هوای پاک با ۱۷۳ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.