میوه فروشان سیاری كه به قانون گردن نهادند

    •••••  یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ — ۰۱:۰۶ کد مطلب : 122814/a   

یکی از دغدغه های شهری در اردبیل که موجب نارضایتی مردم شده است تعدد دستفروشان به ویژه میوه فروشان سیار در پیاده روهای تازه میدان است که شهرداری اردبیل اقدام به ساماندهی آنها کرده است  .

به گزارش روابط عمومی شهرداری اردبیل، اخیرا با تلاش شهرداری و شورای شهر اردبیل در خیابان پیرعبدالملک به سمت تازه میدان اردبیل دستفروشان و میوه فروشان سیاری که هر دوطرف پیاده رو را محلی برای بساط کردن خود قرار داده بودند جمع آوری شده و این محیط به یک فضای آرام برای تردد مردم با هدف خرید میوه و تره بار تبدیل شده است  .

آنچه که در این حرکت مناسب چشمگیر به نظر می رسد استقبال خود صاجبان مغازه‌ها در این محدوده از شهر به عنوان پرترددترین نطقه شهری برای خریدهای روزانه مردم است که سبب شده مغازه داران خودشان قدردان حرکت شهرداری اردبیل در جمع آوری بساط میوه فروشی های سیار باشد  .

در این زمینه به سراغ رئیس شورای شهر اردبیل رفتیم تا از همت و اراده شورا و شهرداری اردبیل برای مقابله با دستفروشان و انتقال مشاغل مزاحم بپرسیم که در این زمینه اظهار داشت: در اقدامی ضربتی و در کمتر از دو روز سعی کردیم تا در بسیاری از خیابان ها و هسته مرکزی شهر اردبیل بساط دستفروشان را جمع آوری کنیم که در این زمینه خود مغازه داران راغب و حاضر به این کار بودند  .

ذکی الله خوشبخت افزود: هر چند برخی از مغازه داران از قبل این فعالیت ها صاحب درآمد بودند که با رایزنی های انجام شده قرار شد ساماندهی میوه فروشان مسیر تازه میدان انجام شود تا محل تردد مردم به سهولت در بهترین شرایط فراهم شود  .

وی بیان کرد: در آستانه عید نوروز شهرداری مصمم است تا با ساماندهی دستفروشان و برخی از مشاغل فعال در این ایام در یک بازارچه منظم و مرتب در چند نقطه شهر بستری را فراهم کند تا آن‌ها درآمدهای مناسبی را داشته باشند  .

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر اردبیل نیز در این زمینه به خبرنگار شهرایران گفت: براساس قانون فعالیت های مربوط به حوزه دستفروشان و دوره گردان غیرقانونی است و فعالیت آنها به منظر و سیمای شهری نیز لطمه وارد می کند  .

سالار شاکر بیان کرد: عامل اصلی این شرایط نامناسب در فضای شهری بیکاری است که سبب شده مشاغل مزاحم و دستفروشان به اشکال مختلف افزون‌تر شوند و مقابله و برخورد با آنها نیز حواشی متعددی را به همراه دارد  .

وی افزود: ما در شورای سوم و چهارم در قالب طرح‌ها و برنامه‌ها مختلف شهرداری را موظف به انتقال مشاغل مزاحم و سر و سامان دادن دوره گردها و دستفروشان کردیم اما این کار در هر مقطع با برخی ضعف‌ها و کاستی‌هایی روبرو بوده است  .