هشدار صندوق بین‌المللی پول به افزایش نرخ بهره در آمریکا

    •••••  پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۵:۴۲ کد مطلب : 12416/a   

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد افزایش نرخ بهره در آمریکا موجب نوسانات ارز در بازارهای نوظهور و فرار سرمایه‌ها خواهد شد.


 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از آناتولی در حالی فدرال رزرو آمریکا قصد دارد در جلسه 16 و 17 سپتامبر جاری نرخ بهره را در این کشور افزایش دهد که صندوق بین‌المللی پول معتقد است این اقدام موجب نوسانات و آشوب‌های ارزی به ویژه در بازارهای نوظهور خواهد شد.

رئیس اقتصاددانان بانک جهانی در مصاحبه با فاینانشال‌تایمز گفت: اقدام فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره به ارزش پول بازارهای نوظهور آسیب‌ وارد می‌کند.

باسو گفت: "من فکر نمی‌کنم افزایش نرخ بهره به تنهایی موجب بحران پولی بشود اما زمانی که با تاثیر کاهش ارزش یوآن که طی یکی دو هفته اخیر شاهد هستیم ترکیب بشود، افزایش نرخ بهره مسئله ساز شده و موجب نوسانات ارزی می‌شود.

باسو ادامه داد: کاهش رشد اقتصادی در چین و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی شرایط پرنوسانی را در بازار ایجاد کرده که افزایش نرخ بهره در آمریکا موجب شدت این نوسانات خواهد شد.

این اقتصاددان تاکید کرد که تحت چنین شرایطی افزایش نرخ بهره آمریکا موجب فرار سرمایه‌ها از بازارهای نوظهور و فشار بر ارزها در کشورهای در حال توسعه خواهد شد.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن اعلام کرده بود که فدرال رزرو باید افزایش نرخ بهره را تا سال آینده به تاخیر بیندازد.

بر اساس این گزارش فدرال رزرو قرار است در اجلاس 16 و 17 سپتامبر نرخ بهره را افزایش دهد که بین کارشناسان و اقتصاددانان اختلاف نظر زیادی در این باره وجود دارد.

به گزارش تحلیل ایران،‌آمریکا نرخ بهره بانکی این کشور را از سال 2008 تاکنون برای تقویت رشد اقتصادی در محدوده صفر نگه داشته است،‌جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا که حدود یک سال پیش منصوب شده است افزایش نرخ بهره را مطرح کرد و اگر چه طی ماه‌های گذشته این مساله اتفاق نیفتاده اما ارایه آمارهای اخیر اقتصادی در این کشور این افزایش را در نشست 16 سپتامبر تقویت کرده است.