بارها اعلام کردیم که سلاح شیمیایی نداریم

    •••••  شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۱:۴۰ کد مطلب : 124440/a   

به گزارش تحلیل ایران،ولید المعلم وزیر خارجه سوریه (جمعه) در نشست خبری مشترک به همراه وزرای خارجه ایران و روسیه طی اظهاراتی عنوان کرد: سوریه بارها اعلام کرده که سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.


وی ادامه داد: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در 2016 بر این مسئله صحه گذاشته ما گفتیم آنچه در خان شیخون اتفاق افتاده یک عملیات روانی است و جنگنده‌های سوریه هیچ هدفی را در خان شیخون با سلاح‌های شیمیایی هدف قرار نداند.ولید المعلم گفت: ما از این سلاح‌ها علیه تروریست‌ها و ملت‌مان استفاده نکردیم و هر‌گونه سلاح شیمیایی و استفاده از آن را در هر مکانی محکوم می‌کنیم. درخواست کردیم کمیته تحقیق بین‌المللی تشکیل شود و حرفه‌ای باشد و به العشیرات برود و ما به عنوان دولت سوریه کمک می‌کنیم و همه تمهیدات و تسهیلات را برای موفقیت آمیز بودن نتایج کار این کمیته انجام می‌دهیم.


به گزارش فارس، وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه مشخص است آمریکا و هم پیمانانش از این کمیته می‌ترسند، عنوان کرد: چرا قبل از تشکیل این کمیته به سوریه حمله و تجاوز کردند، این سوال جدی است. علت نگرانی آنها چیست؟ آیا قانون جنگل حاکم است؟به گفته المعلم شماری از عروسک‌های خیمه شب بازی آمریکا در منطقه از عملکرد آمریکا حمایت می‌کنند.


* آمریکایی‌ها زیر بار تحقیقات مستقل و تشکیل کمیته نخواهند رفت


وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه آمریکایی‌ها سند و مدرکی برای حمله خود ندارند و این نقض حاکمیت سوریه بود، گفت: آمریکا چنین تحقیقاتی را نخواهد پذیرفت. حادثه فرودگاه الشعیرات و خان شیخون را نخواهد پذیرفت. آمریکایی‌ها می‌گویند هواپیماهایی که منطقه خان شیخون را بمباران کردند از الشعیرات حرکت کردند، ما براساس تحقیقات گذشته با جدیت می‌گوییم آمریکایی‌ها زیر بار تحقیقات مستقل و تشکیل کمیته نخواهند رفت. کمیته‌ای که آنها می‌خواهند و بررسی‌هایی که آنها می‌خواهند انجام دهند مطمئنا در خدمت آنها خواهد بود.


*جلوی هرگونه حمله و هجمه به سوریه را می‌گیریم


وزیر خارجه سوریه درباره گشایش جبهه جدیدی در جنوب سوریه گفت: این مسئله در رسانه‌ها به شدت مطرح می‌شود و گزارش‌هایی هم منتشر شده که گفته می‌شود آمریکا تجهیزات نظامی به مرزهای جنوبی سوریه اعزام کرده است. ما در این زمینه بررسی‌هایی داشتیم.ولید المعلم تصریح کرد: ما اقدامات مشترکی انجام خواهیم داد تا مقابل هرگونه حمله و هجمه به سوریه را از این محور بگیریم.