اردبیل مهد تشیع ایران، میزبان علویان كشور اتریش

    •••••  چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ — ۰۹:۵۱ کد مطلب : 126415/a   

علویان کشور اتریش در سفر چند روزه خود به شهر اردبیل، با حضور در دفتر امام جمعه اردبیل با نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفت و گو کردند  .

به گزارش روابط عمومی شهرداری اردبیل، در این دیدار که با حضور شهردار اردبیل و جمعی از مسوولین استان انجام گرفت، آیت ا.. دکتر سید حسن عاملی در سخنانی ضمن خیرمقدم گویی به میهمانان به تشریح جایگاه مهم علویان و شیعیان در جهان اسلام پرداخت  .

آیت ا.. عاملی در سخنان خود با اشاره به آسیب‌های تحریف دین در جهان امروز، اظهار کرد: امروز شاهدیم که فرقه‌ها و گروه‌های منحرف به اسم دین چه جنایت هایی در جهان مرتکب می شوند  .


وی عدم موفقیت در شناساندن و انتقال صحیح دین خالص به انسان‌ها را موجب برهم خوردن آسایش جوامع دانست و با اذعان به اینکه دوازده امام نقطه مشترک ما با علویان است، افزود: اگر دوازده امام را فراموش کنیم دین ناقص خواهد بود و تعریف کاملی از دین مبین اسلام نخواهیم داشت  .

امام جمعه اردبیل شاه اسماعیل صفوی را اصلی ترین شخصیت تاریخی موثر در وضعیت کنونی ایران و عامل  یکپارچه‌سازی ایران امروز دانست و تصریح کرد: اگر شاه اسماعیل صفوی نبود ایران امروز را شاهد نبودیم و اعتقاد داریم امروز بر سر سفره شاه اسماعیل نشسته ایم که این هم یکی دیگر از نقاط مشترک ما شیعیان با علویان عزیز است  .


آیت ا.. عاملی افزود: وهابیت دشمن مشترک و از دیگر نکات مشترک ما با علویان عزیز است که قصد آن‌ها آسیب رساندن به ما بوده، چرا که در برابر عقاید وهابیت ما شیعیان و علویان ایستاده‌ایم و اگر نبودیم وهابیت با دلار همه دنیا را آلوده به عقاید انحرافی خود می کردند  .

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با بیان اینکه در شرایط کنونی بزرگترین حامی ما علویان هستند و همچنین بزرگترین حامیان علویان در سوریه ایران است، افزود: فکر وهابیت بسیار تاریک بوده و قرآن را صحیح متوجه نشدند، بنابراین بزرگترین افتخار ایران این است که در برابر این گروه با تفکر انحرافی ایستاده است و این گروه افراطی در حال حاضر در خاورمیانه تقریبا همه کشورها را با نامنی مواجه کرده‌اند به غیر از ایران که این خود نکته بسیار با اهمیتی است  .

آیت ا.. عاملی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: خواسته ما آن نبود که در ترکیه اتفاق افتاد، چرا که به اعتقاد ما ترکیه در سوریه در برابر علویان ایستاد و این برای ما قابل درک نیست و انتظار داریم به عنوان یک مملکت برادر در کنار و همراه علویان باشد  .

وی افزود: متاسفانه ترکیه امروز نسبت به صفویان و شاه اسماعیل هم نگاه غیردوستانه‌ای دارد و این موضوع را می توان از نوع نگاه به تاریخ در فیلم‌ها و برنامه های تلویزیونی این کشور متوجه شد  .

 

امام جمعه اردبیل خاطرنشان کرد: علویان در کشورهای دنیا در وضعیت و جایگاه بسیار مهمی قرار دارند، لذا با توجه به شرایط امروز جهان، علویان عزیز می توانند به زیباترین شکل ممکن خود و عقاید خود را به جهانیان معرفی کنند تا در برابر مسموم سازی فضا توسط وهابیت اقدام نمایند  .

این مسوول با اذعان به اینکه علویان امروز از بعد معنوی بسیار غنی هستند، ادامه داد: انتظار می رود علویان عزیز طوری برنامه های خود را پیش ببرند که دنیا از این معنویت بهره‌مند شود  .

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که فرموده‌اند " من شهر علم هستم و علی(ع) دروازه آن" گفت: تبریک می گویم که در آستانه سالروز ولادت حضرت علی(ع) میزبان علویان عزیز هستیم  .

امام جمعه اردبیل در پایان سخنان خود تاکید کرد: هر شخصی از جامعه علویان عزیز که توسط افراد این جامعه انتخاب شود، ما با افتخار در جمع اعضای مدیریت خانقاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی‌ پذیرا خواهیم بود  .

به گزارش روابط عمومی شهرداری اردبیل، گروه علویان کشور اتریش در ادامه با همراهی کارکنان روابط عمومی و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری  با حضور در سطح شهر از برخی اماکن مذهبی و تاریخی دارالارشاد بازدید بعمل آوردند  .