رایزنی چین با اروپا برای حل بحران جنگ زدگان سوری

    •••••  شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۷:۵۱ کد مطلب : 12699/a   

چین اعلام کرد که برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در باره آوارگان و جنگ زدگان سوری و جهت کمک به حل این بحران با کشورهای اروپایی در حال رایزنی و گفت وگو است.

به گزارش تحلیل ایران ، این سخنان که از سوی «هونگ لی» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جمع خبرنگاران مطرح شد، اولین واکنش و موضع گیری رسمی این کشور در رابطه با موضوع آوارگان جنگی سوریه محسوب می شود.
در شرایطی که دهها هزار پناهجو از خاورمیانه وارد مرزهای اروپا شده اند، چین قصد دارد در این باره با مسوولان این کشورها بحث و تبادل نظر کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین خاطرنشان کرد: پکن لازم دانسته است در این باره با دولت های عضو اتحادیه اروپا همکاری و مشارکت کرده و رایزنی های لازم را انجام دهد.
«هونگ لی» گفت که خواست و آرزوی جامعه بین المللی حل و فصل مساله پناهجویان است اما او در عین حال تاکید کرد که این بحران بدون برقراری ثبات و امنیت در کشورهای مذکور، ریشه کن نخواهد شد.
وی همچنین یادآور شد: چین بر این باور است که اروپا و کشورهای دیگر در خصوص این مساله در تلاشند تا به حراست از صلح و ثبات منطقه کمک کرده و این بحران را به هر شکل ممکن رفع کنند.
اگرچه دولت چین در این خصوص مستقیما حاضر به انتقاد از آمریکا نشده است اما رسانه های دولتی این کشور از جمله «شین هوا»، در یک هفته گذشته بارها مطالبی در باره آوارگان جنگی سوری منتشر کرده و سیاست های مداخله جویانه آمریکا و سلطه طلبی این کشور در خاورمیانه را باعث شکل گیری این بحران دانسته اند.