بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای کودکان

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ — ۱۱:۴۷ کد مطلب : 127403/a   

به گزارش تحلیل ایران، ایسنا نوشت:بنابر گزارش سازمان غیردولتی "کودکان را نجات دهید"، کودکانی که در آفریقای سیاه متولد می‌شوند در مقایسه با دیگر کشورها و مناطق جهان بدترین وضعیت را دارند.


کشورهای اروپایی مثل نروژ، اسلوونی و فنلاند در رده‌های نخستین قرار دارند و شرایط کودکان در این کشورها در بهترین وضعیت ممکن در مقیاس جهانی آن قرار دارد.کودکان نیجر، آنگولا و مالی بدترین وضعیت زندگی و امید به زندگی را در دنیا دارند. جالب‌تر این که جایگاه آمریکا از همین منظر سی‌وششمین است.

هفت کشور از میان ۱۰ کشوری که در انتهای جدول جای گرفته‌اند و کودکان در آنها در بدترین شرایط به دنیا می‌آیند و زندگی می‌کنند کشورهای غرب و مرکز آفریقا هستند.در گزارشی که سازمان غیردولتی "کودکان را نجات دهید" منتشر کرده آمده است: احتمال این که کودکان در این کشورها از دوران کودکی خود لذت ببرند، دوره‌ای که می بایست در آن بازی کنند و به لحاظ احساسی و اجتماعی و جسمی رشد کنند، بسیار کم است.


در این گزارش و با استناد به داده‌ها و اطلاعات سازمان ملل متحد و دولت‌های محلی آمده است که در کشورهای آفریقایی، میزان مرگ و میر کودکان پیش از پنج سالگی، سوء تغذیه، عدم دسترسی به مدرسه، کار اجباری، ازدواج زودهنگام، آواره‌گی ناشی از مناقشه‌ها و جنگ‌ها و نیز شمار کودکانی که کشته و قربانی می شوند بالاترین سطح و میزان را دارد.

به گزارش یورونیوز، در بین کشورهای آفریقایی بالاترین میزان مرگ و میر کودکان در آنگولا، چاد، مالی، نیجریه، سیرالئون، سومالی و جمهوری آفریقای مرکزی اتفاق می‌افتد، کشورهایی که ۱۰ درصد کودکان هرگز پنج سالگی را تجربه نمی‌کنند. این رقم با میزان مرگ و میر در کشورهایی همچون ژاپن و فنلاند حداقل ۴۰ برابر تفاوت دارد.