هشدار درباره اوج گیری مصرف برق در این هفته

    •••••  شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ — ۲۱:۳۹ کد مطلب : 129516/a   

به گزارش تحلیل ایران، سازمان هواشناسی کشور هفته گذشته پیش بینی کرد دمای هوا از شنبه هفتم مرداد تا سه شنبه دهم مردادماه افزایش پیدا می کند؛ به دنبال آن، وزارت نیرو نیز در اطلاعیه ای به همه شرکت های شرکت‌های برق منطقه ای و توزیع برق کشور شرایط «آماده باش» را اعلام کرد.

 

ایرنا نوشت: همچنین وزارت نیرو از مردم خواست در این هفته کاهش میزان مصرف در زمان اوج مصرف- ساعت‌های 12 تا 16 بعدازظهر و 21 تا 23 شب را در نظر داشته باشند.این همکاری‌ها می‌تواند به صورت تنظیم کولرهای گازی روی 25 درجه سانتیگراد و کولرهای آبی روی دور کُند و البته پرهیز از استفاده وسایل پرمصرف مانند لباسشویی، ظرفشویی و... در این ساعت‌ها باشد.

** توجه بیشتر به صرفه جویی در بخش اداری
در این شرایط، گزارش وزارت نیرو از کاهش مصرف برق در روز جمعه (دیروز) حکایت دارد؛ البته دیروز اوج مصرف برق به دلیل تعطیلی اداره ها و برخی صنایع با کاهش نزدیک به سه هزار و 600 مگاواتی روبرو شد و عدد 48 هزار و 370 مگاوات را ثبت کرد. این میزان مصرف حدود 300 مگاوات کمتر از مدت مشابه پارسال است.این آمارها نشان می دهد اداره ها و شرکت های خصوصی و دولتی می توانند نقشی ویژه در گذر از روزهای اوج مصرف برق داشته باشند؛ در این ارتباط هیات وزیران هفتم تیرماه امسال همه وزارتخانه ها، موسسه ها و شرکت های دولتی، بانک ها، شهرداری ها و سایر نهادهای عمومی غیردولتی و بنگاه های تولیدی را مکلف کرد در فصل تابستان به گونه ای مدیریت کنند که مصرف برق آنها نسبت به مدت مشابه پارسال دستکم 10 درصد کاهش یابد. همچنین قرار است دمای محیط کار دستکم روی 25 درجه سانتیگراد تنظیم و سیستم های سرمایشی و روشنایی پس از پایان وقت اداری از مدار خارج شود.


«محمودرضا حقی فام» معاون توزیع توانیر، سهم حدود هفت درصدی دستگاه های اجرایی از کل مصرف انرژی کشور را یادآوری و پیش بینی کرد با اجرای مصوبه دولت درباره کاهش 10 درصدی مصرف برق، میزان مصرف دستگاه های اجرایی چهار هزار مگاوات در روز کاهش یابد.البته صنعت برق هنوز از نتایج اجرای این بخشنامه رضایت ندارد و همکاری سازمان ها، اداره ها و شرکت های دولتی و خصوصی را در کاهش مصرف در زمان اوج بار، کمرنگ توصیف می کند.

** هشداری که باید جدی گرفت
بر اساس گزارش‌های وزارت نیرو، صنعت برق چهاردهم تیرماه امسال با اوج مصرف در طول تاریخ خود روبرو شد و عدد 55 هزار و 400 مگاوات را ثبت کرد؛ عددی که نسبت به رکورد پارسال حدود 2700 مگاوات افزایش یافت.گفته می‌شود اگر میزان مصرف در این روز (چهاردهم تیرماه) فقط چند درصد بالاتر می‌رفت ممکن بود صنعت برق را با یک مشکل اساسی روبرو کند، به همین سبب وزارت نیرو بارها به هموطنان توصیه کرده است برای رفاه حال سایر هموطنان مناطق گرمسیرِ جنوب و جنوب شرق کشور در این روزها با این صنعت همکاری کنند.گزارش‌ها حاکی از این است که حدود یک سوم از میزان کل مصرف برق کشور در بخش وسایل سرمایشی است، یعنی در بخش غیر مولدی که فقط اتلاف سرمایه ملی را به‌دنبال دارد.


وزیر نیرو نیز چهارشنبه هفته گذشته درباره پیش بینی افزایش دما و مصرف برق گفت: آنطور که اطلاعات هواشناسی نشان می دهد این هفته و هفته آینده احتمال افزایش دمای هوا وجود دارد؛ طبیعی است که با افزایش دما، مصرف آب و برق در کشور بیشتر می شود.«حمید چیت چیان» ادامه داد: همه نیروگاه ها، ظرفیت های اجرایی و عملیاتی و دیسپاچینگ آماده اند که در این روزها موضوع تامین آب و برق را مدیریت کنند.وی تاکید کرد میزان افزایش مصرف از آنچه پیش بینی شده بود بسیار پیشی گرفته است و گفت: در استان هرمزگان اوج برق امسال نسبت به پارسال نزدیک به 20 درصد افزایش پیدا یافته که این میزان در کل دنیا سابقه نداشته است.وی افزود: وقتی چنین وضعی پیش می آید، مصرف کنندگان و تامین کنندگان باید هماهنگی هایی در مسیر مدیریت مصرف داشته باشند.


وزیر نیرو گفت: ما انتظار نداریم یک شهروند خود را آزار دهد، بلکه انتظار داریم در مواقعی که آسیبی به رفاه و آسایش وی وارد نمی شود مصرف برق را کاهش دهد؛ برای نمونه از استفاده همزمان وسایل برقی خودداری کند؛ اتو و ماشین لباسشویی و... همزمان روشن نباشد و اگر به روشن بودن یک لامپ نیازی نیست، آن را خاموش کند.به گفته وی، این موارد کمک می کند در هیچ جای کشور کمبود برق رخ ندهد و همه مردم بتوانند از این نعمت بهره مند شوند.