۵۴سازمان حقوق بشری خواستارمحاکمه پادشاه عربستان در لاهه

    •••••  دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۱:۰۲ کد مطلب : 13243/a   

54 سازمان حقوق بشری از 11 کشور عربی و 10 کشور خارجی خواستار محاکمه «سلمان بن عبد العزیز» پادشاه عربستان به دلیل جنایت های این کشور در یمن در دادگاه بین المللی لاهه شدند.

 

به گزارش پایگاه خبری یمنی العهد، 54 سازمان عربی و جهانی با ارائه شکایتی علیه «سلمان بن عبد العزیز» پادشاه عربستان، خواستار محاکمه وی در دادگاه بین المللی لاهه شدند.
این سازمان های حقوق بشری قصد دارند این درخواست را طی جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که فردا (سه شنبه) آغاز می شود، مطرح کنند.
براساس این گزارش قرار است گروه های حقوق بشری یمنی و عربی و خارجی، گزارش ها و مدارک موثقی درخصوص حمله عربستان به یمن و جنایات ددمنشانه نظامیان این کشور علیه کودکان، زنان و محله های مسکونی و تجاری یمنی در این جلسه ارائه دهند تا از این طریق حقیقتی را که رسانه های دشمن از چشم مردم دنیا پنهان داشتند، آشکار کنند.
موسسه «خانه قانون» در این راستا اعلام کرد: مسئله جنایات یمن در شورای حقوق بشر سازمان ملل پیگیری می شود تا در نهایت یک اجماع جهانی برای تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی برای بررسی جنایت هایی که دشمن سعودی در یمن مرتکب شده و محاکمه عوامل آن، تشکیل شود.
«محمد المسوری» دبیر کل موسسه «بیت قانون» و عضو ائتلاف مدنی یمن برای رصد جنایت های عربستان گفت: این موسسه طی مشارکتش در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش ها و مدارک مستدلی درباره جنایت های عربستان در یمن علیه کودکان، زنان، مجتمعات مسکونی و تجاری ارائه خواهد داد.
المسوری ادامه داد: موسسه «خانه قانون» با همکاری اقلیت های یمنی در اروپا فعالیت ها و برنامه هایی تدارک خواهد دید تا از طریق آن سختی ها و مشکلات و خطراتی که یمن و مردمش در پی جنگ و محاصره ظالمانه ای که بر آنها متحمل شده را برای مردم دنیا به تصویر بکشند.
این مقام یمنی افزود: قرار است در حاشیه جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل، دیدارهایی نیز با تعدادی از مقام های سازمان های حقوق بشری اروپا صورت بگیرد تا در جریان آنچه بر مردم یمن در پی حمله ظالمانه عربستان و محاصره آن گذشته، قرار بگیرند.
المسوری فاش کرد شماری از سازمان های اروپایی- آمریکایی نیز درحال آماده سازی پرونده ای از جنایت های عربستان در یمن هستند تا تعدادی از جنایت کاران عربستانی و کشورهای حوزه خلیج فارس که علیه مردم یمن وارد جنگ شدند را برای محاکمه به دادگاه بین المللی لاهه معرفی کنند.
از سوی دیگر«محمد علاو» رییس انجمن حمایت از حقوق بشر و مهاجرت نیز گفت: هیاتی از سازمان وی نیز از آمریکا راهی شهر ژنو سویس می شوند تا در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل شرکت کنند. «محمد الوزیر» به نمایندگی از این انجمن و به عنوان سخنران در جلسه شورای حقوق بشر حضور خواهد یافت و پس از آن به دادگاه بین المللی لاهه می رود تا روند پرونده تحقیقات بین المللی جنایت های عربستان را با هدف توقف جنگ و لغو محاصره ظالمانه ملت یمن پیگیری کند.
بیانیه ای که از 54 سازمان و مجموعه حقوق بشری صادر شده است، خواستار توقف فوری جنگ سعودی- آمریکایی- علیه یمن و محاکمه پادشاه عربستان به عنوان مجرم در دادگاه بین المللی لاهه استت
سازمان های حقوق بشری امضا کننده این بیانیه از سازمان ملل، شورای امنیت و همه نهادها و موسسات جامعه جهانی و همچنین همه کشورهای عربی می خواهند تا هر چه سریعتر برای توقف جنایت های روز افزون عربستان علیه ملت یمن وارد عمل شوند و عربستان را وادار به پایبندی به منشورات و قوانین بین المللی و پایان دادن به محاصره یمن کنند.
عربستان و 9 کشور عربی دیگر به جز عمان و با همراهی آمریکا از ششم فروردین حملات هوایی و دریایی علیه گروه مقاومت مردمی یمن را آغاز کردند و تاکنون بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها و مدارس و حتی منازل مردم این کشور را بمباران کرده اند که بر اثر آن هزاران یمنی از جمله صدها زن و کودک به شهادت رسیده و یا زخمی و آواره شده اند.


منبع:فارس