اردوغان،رئیس جمهور ترکیه،گفت که مرزهای کشورش با عراق را می بندد.

    •••••  دوشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۶ — ۱۶:۳۷ کد مطلب : 133124/a   

آقای اردوغان در سخنان خود این همه‌پرسی را "غیر مشروع" نامید و افزود: "بعد از این (همه‌پرسی) ببینیم که آنها (کردها) به کی نفت می‌فروشند. شیر لوله‌های (نفت) دست ماست. وقتی ما آنها را ببنیدم، همه چیز تمام می‌شود."

مقامات ترکیه از ابتدا مخالف برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق بوده‌اند و حفاظت از تمامیت ارضی عراق را یکی از اصول سیاست خارجی ترکیه خوانده‌اند.

چند روز پیش ترکیه نیز مانوری نظامی را در مرز مشترک با کردستان عراق برگزار کرد.

  • شب گذشته همچنین گزارش شد که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روسای جمهور ایران و ترکیه در تماسی تلفنی با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کردند. هر دو کشور با کردستان عراق مرز مشترک دارند و با شورشیان کرد می‌جنگند.

به گزارش خبرگزاری فارس در این خصوص، آقای روحانی گفت: "برای جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق و امنیت منطقه بسیار مهم و حیاتی است و باید به بر هم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود." او اضافه کرد: "هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و بی‌تردید کشورهای منطقه اجازه شکل‌گیری بی‌ثباتی جدیدی را در منطقه نخواهند داد."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای روحانی همچنین در تماسی تلفنی با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، از موضع او در مورد همه‌پرسی کردستان حمایت کرده است.

به گزارش ایرنا آقای روحانی در این مکالمه گفت: "از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است... در این مساله مهم عراق ، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود."

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شرایطی برگزار شده است که علاوه بر مخالفت‌های داخلی در عراق و مخالفت شدید همسایگان آن در خاورمیانه، شورای امنیت سازمان ملل نیز با برگزاری آن مخالفت کرد و از مقامات کردستان عراق خواست تا این رفراندوم را برگزار نکنند.