اعلامیه ۳۲ کشور: پادشاهی بحرین به حقوق بشر احترام بگذارد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۱:۱۵ کد مطلب : 13321/a   

سوییس روز دوشنبه اعلامیه ای را به نمایندگی از 32 کشور عضو سازمان ملل متحد به شورای حقوق بشر این سازمان داد؛ اعلامیه ای که در آن از پادشاهی بحرین خواسته شده است به حقوق بشر احترام بگذارد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فرانس 24 این اعلامیه تصریح می کند: اوضاع حقوق بشر در بحرین نگران کننده است. دولت های صادر کننده این اعلامیه نگران گزارش های موجود درباره زندانی شدن کسانی هستند که اقدام به استفاده از حق خود در آزادی بیان و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز کردند و فعالان حقوق بشر بحرینی از این دسته اند.
در این اعلامیه که گفته می شود به امضای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان نیز رسیده است به بند کشیدن کودکان بحرینی ازسوی دولت این کشور به علت شرکت در تظاهرات و نبود تضمین های کافی برای انجام محاکمه های عادلانه نیز محکوم شده است.
امضا کنندگان همچنین از پادشاهی بحرین خواسته اند که در اطلاعات مربوط به شکنجه و سوء رفتار با زندانیان تامل و درباره این وضعیت ها تحقیق و پیگیری کند. 
در این اعلامیه خواسته شده است تا به فرستاده ویژه سازمان ملل در موضوع شکنجه اجازه سفر به بحرین داده شود.
روز یکشنبه سازمان عفو بین الملل خواستار توقف محاکمه زینب الخواجه فعال حقوق بشر و آزادی وی و تمامی زندانیان سیاسی در بحرین شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی اللؤلؤه، زینب الخواجه به اتهام توهین به شاه بحرین و ورود به منطقه ممنوعه یعنی زندان مرکزی جو به 5 سال و نیم زندان محکوم شد.
بحرین از زمان سرکوب قیام مردمی در سال 2011 میلادی تاکنون شاهد موجی از اعتراضات از سوی مردم آن کشور است که خواستار اصلاحات سیاسی هستند. 
رژیم آل خلیفه به کمک نظامیان عربستان سعودی و ماموران امنیتی امارات متحده عربی که در قالب نیروهای سپر جزیره و نظامیان دیگر کشورهای عربی در بحرین مستقر شده اند، اعتراضات مردمی این کشور را سرکوب می کنند.